KRNOV | Magnetická rezonance pomáhá s diagnostikou pacientů v krnovské nemocnici již tři roky. Od slavnostního uvedení do provozu, které se uskutečnilo 2. dubna 2019 bylo přístrojem provedeno přes deset tisíc vyšetření u pacientů z Krnovska, Bruntálska, Jesenicka i Opavska.

Foto: SZZ Krnov

Vedení nemocnice o přístroj usilovalo marně od roku 2009. Dlouhé roky se řediteli SZZ Krnov MUDr. Ladislavovi Václavcovi, MBA ani přes opakované urgence nedařilo získat souhlas přístrojové komise v Praze.

Ministerští úředníci a členové komise nám žádost neustále vraceli s tím, že magnet v Krnově není třeba. Nebrali v potaz více než tříměsíční čekací dobu pro pacienty z okresu Bruntál ani velkou dojezdovou vzdálenost /Ostrava, Olomouc/. Vlastně tato opakovaná ignorace naší žádosti mne přiměla, abych aktivně vstoupil do politiky. Jako ředitel a senátor v jedné osobě jsem využil tlaku a přístrojovou komisi o důležitosti přístroje za krátkou dobu přesvědčil. Výstavbu nového objektu a taktéž pořízení přístroje profinancoval v plné výši náš zřizovatel – Moravskoslezský kraj. Šlo o akci za bezmála 60 milionů korun a dodnes jsme kraji a jeho vedení v čele s Ivo Vondrákem za tuto podporu vděčni,“ uvedl ředitel SZZ Krnov Ladislav Václavec. 

Akční tým

Nemocnici se podařilo zajistit pro obsluhu přístroje a vyhodnocování výsledků skvělý tým vedený MUDr. Romanou Kaplanovou. Magnetická rezonance byla původně součástí RDG oddělení, ale od roku 2020 se stala samostatným pracovištěm. „Vyšetření u nás týdně absolvuje až 80 pacientů, což je oproti srovnatelným pracovištím bezmála dvojnásobný počet. Čekací lhůta se u nás pohybuje okolo dvou měsíců. Ale akutní vyšetření lze domluvit individuálně,“ sdělila primářka pracoviště Romana Kaplanová. 

Přesná diagnostika

Většinu pacientů tvoří lidé s onemocněním nervové soustavy nebo měkkých tkání, v poslední době roste počet urologických a onkologických pacientů. „Výhodou magnetické rezonance je možnost velmi podrobného vyšetření. Dokáže odhalit i malé nediagnostikovatelné nádory a léze, které nezachytí CT ani sono vyšetření. Navíc u nich lze zjistit i jejich povahu – zda vyžadují léčbu, nebo se jedná o benigní útvar, který bude dále sledován,“ pokračovala Romana Kaplanová.

Dle ředitele nemocnice díky novému přístroji došlo k výraznému rozvoji některých oborů. Vlastní magnetická rezonance urychlila rozvoj našeho urologického oddělení. Stejně tak diagnostické možnosti přístroje oceňují naši neurologové či ortopedi. Jsem rád, že na rezonanci posílají své pacienty také lékaři privátního sektoru, podotkl ředitel Václavec. 

Projde modernizací

V letošním roce čeká magnetickou rezonanci modernizace, jejímž výsledkem by mělo být zkrácení času jednotlivých vyšetření až o třetinu. Po modernizaci získá přístroj také mamární, neboli prsní cívky, díky kterým může magnetická rezonance sloužit i k mamologickému vyšetření. „V posledních letech je celosvětový významný posun v diagnostice onemocnění prsu (zejména onkologické diagnózy) na magnetické rezonanci, jak v rámci určení celkového rozsahu onemocnění, tak stanovení odpovědi na onkologickou léčbu či v samotném preventivním vyšetřování. Zřejmě je otázkou pár let, kdy dojde i k velkým změnám v oblasti samotného screenigu a magnetická rezonance u části populace žen se zde stane metodou první volby,“ zdůraznila primářka Kaplanová. 

Zdroj: SZZ Krnov