Vbočený palec řada lidí vnímá zpočátku pouze jako estetický problém, ale brzy se začne přidávat bolest, otoky nohy, obtíže při chůzi a tyto komplikace dokážou výrazně znepříjemnit každodenní život.

Foto: ilustrační – unsplash.com

Své o tom vědí specialisté z ortopedie Ostrava, kteří se s vbočeným palcem neboli hallux valgus setkávají ve své ordinaci poměrně často. A také dost pozdě, protože většina pacientů s tímto problémem žije řadu let a řešit ho začne až při bolestech a potížích s chůzí. Přitom snazší je prevence a řešení problému hned v počátcích.

Vbočený palec máte daný už do vínku

Trpí jím až čtvrtina světové populace, samozřejmě častěji se objevuje ve vyšším věku (hallux má až třetina seniorů nad 65 let věku, kdy se k problému mohou přidat i bolesti kloubů), ale výjimkou nejsou ani třicátníci se vbočeným palcem. Na vině je genetická dispozice, člověk se už narodí se sklonem k této deformitě. Pak stačí nevhodná péče o nohy, špatně zvolená obuv, nadváha a defekt se rozvine rychleji. Až o třetinu víc pacientů ortopedických ambulancí tvoří ženy.  Přispívá k tomu zátěž v těhotenství a obtíže s kily navíc.

Nejen nepěkná noha, ale i bolest

Hallux je vlastně důsledek změněné osy palce u nohy, který se přiklání k druhému prstu a na vnitřní straně chodidla se tvoří nepěkná typická boule. Defekt způsobují oslabené vazy, svaly, šlachy a kloubní pouzdra v oblasti nártu a chodidla. Tím vzniká příčně plochá noha a destabilizace kloubů. Nejčastěji ochabují svaly odtahovače a přitahovače palce. S narůstajícím halluxem přichází otok, bolest kloubu, záněty a někdy i artróza. Všechny obtíže znemožňují kvalitní chůzi, pohybovou aktivitu a bolest či škubání v palci znepříjemňuje i spánek. Na zmírnění bolesti kloubů existuje řada dostupných přípravků v lékárnách.

Radši péče o nožky než operace

Když přijdete k ortopedovi s takto rozvinutým halluxem, doporučí nejspíš kortikoidy, analgetika a bolestivou operaci s mnohatýdenní rekonvalescencí. Lepší je sledovat potíže včas, pečlivě vybírat dostatečně širokou a pohodlnou obuv a cvičit s chodidly. Lékaři doporučí ortopedické vložky, korekční dlahy, které si budete nasazovat na noc a cvičení. To je ideální nacvičit pod dohledem fyzioterapeutů, aby přineslo kýžený efekt.

Jednoduché cvičení

Zkuste si ulevit tím, že jednou rukou chytnete patu z chodidlové strany, druhou přední část nohy pod prsty a protahujete chodidlo směrem od sebe, prsty uvolníte tím, že chytnete každý zvlášť, mírně zatáhnete, zároveň lehce ohnete směrem dolů až lupnou. Vsedě propleťte prsty levé nohy s prsty pravé ruky. V kotníku kružte na obě strany, menší kroužky veďte v zánártí na obě strany.

Zdroj: Mediální prezentace a propagace