BRUNTÁL | Od roku 2019 pravidelně informujeme o osudu bývalého opuštěného kamenolomu s lomovým jezírkem na jihozápadním okraji města, který byl navržen k vyhlášení jako Evropsky významná lokalita. Motivem navrhované ochrany byla významná populace čolka velkého (Triturus cristatus).

Foto: Petr Meca a Martin Takač

Zásahy v lomu u Marburku
V lomovém jezírku, kde se přirozeně zdržuje voda, se ještě v roce 1977 vyskytovaly relativně stabilní populace čolka velkého, čolka obecného, čolka horského, kuňky žlutobřiché, ropuchy obecné, skokana hnědého, slepýše křehkého – severního, slepýše křehkého – východního, ještěrky živorodé, ještěrky obecné, užovky obojkové a zmije obecné (druhy zapsané v Červeném seznamu obojživelníků a plazů ČR, Jeřábková et. al., 2017 a současně chráněné zákonem o ochraně přírody jako zvláště chráněné druhy).

Postupným zarůstáním lokality ale došlo k vymizení některých druhů a výraznému zmenšení populací.

V roce 2018 při provádění dlouhodobého a podrobného přírodovědného inventarizačního průzkumu lokality bylo zjištěno, že relativně stabilní jsou pouze populace čolka velkého, čolka obecného a ještěrky obecné. Došlo k výraznému snížení počtu jedinců u čolka horského, slepýše křehkého – severního, slepýše křehkého – východního, ještěrky živorodé.

Přírodovědný inventarizační průzkum lokality dlouhodobě provádí bruntálský rodák Petr Meca, který navrhl i revitalizační opatření pro zlepšení stavu populací jednotlivých druhů. Přírodovědný inventarizační průzkum lokality lom u Marburku je zveřejněn na webových stránkách města v rubrice životní prostředí, ochrana přírody.

Ten první dva roky osobně pomáhal odborné firmě při realizací prací, v letošním roce se těžkých a namáhavých ručních prací chopil sám za pomoci bratra.

První práce na revitalizaci lomu byly provedeny v roce 2019, kdy redukcí většiny dřevin v okolí lomového jezírka došlo ke snížení zastínění plochy a opadu listí na vodní plochu. Došlo k žádoucí podpoře oslunění, podpoře růstu vodních rostlin a na ně vázaných organismů, prodloužení vegetačního období osluněné tůně. Pečlivě byly vybrány doupné stromy, které byly ponechány.

Byl pokosen okolní zarostlý pozemek, který je nezbytný pro vývoj většiny obojživelníků, kteří plochu překonávají v době migrace na svá zimoviště. V lomovém jezírku byly šetrně odstraněny nánosy listí v litorálním pásmu.

V prvním roce revitalizace byly vyhloubeny další tůně k podpoře biologické rozmanitost a posílení místních populací obojživelníků, bylo založeno i zimoviště na sušším prosluněném místě v blízkosti umělého valu, které je důležité jak pro dospělce obojživelníků, tak pro vývoj jejich larev, které během léta metamorfují, vylézají z vody a přecházejí do suchozemské fáze života, kde žijí pod kameny, ležícím dřevem, v mechu atd. Současně byla zlikvidována větší části orobince.

V prvních dvou letech byla opatření realizována prostřednictvím odborné firmy, která má s mokřadními biotopy dlouholeté zkušenosti z dotací z Programu péče o krajinu – Podprogramu pro zlepšení dochovaného přírodního a krajinného prostředí.

Ne jinak tomu bylo v letošním roce. Louka s výskytem kakostu lučního byla posekána ve dvou etapách. Současně byly posekány výmladky na lomoví stěně a na umělém valu. Byl odstraněn nános listí a ostřicového porostu z jezírek. Z prostoru za umělým válem a z prostoru louky byly v několika etapách odstraněny odpadky. Za tři roky realizace revitalizačních opatření byly z lomového jezírka vyloveny a z prostoru lomu vyvezeny tuny a tuny odpadů (plasty, plechovky, skleněné lahve, dopravní značky, pneumatiky, balíky slámy atd.). Z lomového jezírka byla letos dokonce vyzvednuta i urna, se kterou bylo naloženo řádně jako se ztrátou a nálezem.

Zdroj: MěÚ Bruntál 

Foto: Petr Meca a Martin Takač