KRNOV | V polovině července se do Krnova vrátili dobrovolníci, aby se na loukách patřících městu pustili do senoseče. Botanicky cenné lokality Horní a Dolní louka, Genofondový sad a Horky-Kabátův kopec, které se nachází na území bývalého vojenského cvičiště mezi Chomýží a Ježníkem, má v péči základní organizace ČSOP Slezské odrůdy.
Její snahou je zachování pestrých květnatých luk, které ohrožují konkurenčně úspěšnější traviny. Coby pracovní nástroje proto dobrovolníci používají ručně vedenou lištovou sekačku a křovinořezy, posekanou hmotu odklízejí hráběmi.
„Zde všude se vyskytují zvláště chráněné druhy rostlin, jež se nám díky zvolenému způsobu péče daří v těchto lokalitách udržet a stabilizovat. Letošní výskyt orchidejí, co se druhů i počtu týče, znalce lokality velmi příjemně překvapil. Každoroční výskyt kosatců sibiřských letos doplnil ve větší míře i mečík střechovitý. Nachází se zde však také celá řada dalších vzácných a často i méně nápadných bylin, jako je například hadilka či hladýš,“ popisuje Lukáš Matela ze spolku Slezské odrůdy.
Ochránci přírody volí polovinu července z toho důvodu, že řada z cílových rostlin v tomto období dokvétá a právě doba sečení ovlivňuje druhovou skladbu porostu. Květnaté louky pak přináší radost nejen lidem, ale především jsou užitečné pro hmyz. „Omany, pcháče nebo očistce potěší zejména čmeláky, motýly a včely. Dobromysl, mateřídoušku, třezalku nebo bukvici lékařskou mají zase v oblibě bylinkáři,“ vyjmenovává Lukáš Matela.
V letošním roce se do senoseče zapojily téměř dvě desítky dobrovolníků a brigádníků, kteří spí v blízkosti luk ve svých stanech. Spolek Slezské odrůdy by pak rád veřejnost přivítal i na dalších akcích. „Vzhledem ke koronavirové krizi i k proměnlivému počasí se nám letos plánuje o něco obtížněji. Určitě bychom však rádi v srpnu pozvali dobrovolníky na lokalitu Kabátův kopec, kde stejně jako vloni budeme mechanickou cestou (tedy ručně, nikoli chemicky) likvidovat invazní druhy, jako je například zlatobýl kanadský. Aktuální informace zájemci najdou na našem facebookovém profilu Slezké odrůdy,“ uzavírá Lukáš Matela.
Zdroj: MěÚ Krnov