KRNOV | Sudetská reneta, Jadernička moravská či Děkanka Robertova. To jsou některé z názvů starých odrůd, jež by se ještě letos mohly stát součástí sadu, který chce založit na svých pozemcích město Krnov ve spolupráci se spolkem ochránců přírody Slezské odrůdy. Takzvaný genofondový sad ovocných dřevin Krnovska vznikne na ploše 180 krát 95 metrů v lokalitě Horky v Chomýži.

Foto: MěÚ Krnov

„Město před několika lety nechalo zmapovat ovocné stromy, které se dochovaly v zahradách na Krnovsku. U těch, které byly vytipovány, se letos v únoru se uskutečnil odběr roubů a byly poslány k zapěstování do ovocných školek. Během jara a léta chceme dlouho neudržovanou plochu připravit a první listopadový víkend bychom se rádi společně s veřejností pustili do výsadby,“ popisuje Lukáš Matela ze spolku Slezské odrůdy a dodává, že zájemci si budou moci zasadit „svůj“ strom.

Sad by měl být součástí pastevního areálu, jehož projekt je už připraven, a který zahrnuje také dvě louky s vzácnou faunou a flórou, o něž pečovali ochranáři ze spolku Levrekův ostrov. Celý areál má být přístupný veřejnosti. „V rámci Krnovska se jedná o unikátní místo. Chceme proto i sad udržovat jako pravidelně sečenou květnatou louku s řídkým zastíněním stromy, čímž dojde ke zvětšení plochy pro život vzácných rostlin a živočichů,“ vysvětluje Matela.

Základem sadu budou dlouhověké stromy, které mohou růst i sto let, ty je však potřeba důkladně založit a zapěstovat. „Z tohoto důvodu jsou plody v prvních letech růstu nežádoucí, protože strom potřebuje investovat energii do své kostry. První sklizně se tak dočkáme přibližně za deset let,“ popisuje Matela s tím, že v budoucnu by se o úrodu mohl postarat i místní zpracovatel. „Úvahy o tom, zda město sad pronajme a o sklizeň se postará nájemce, nebo dokáže úrodu samo zužitkovat, jsou stále otevřené,“ dodává.

Náklady na založení sadu se pohybují okolo 100 tisíc korun. Část pokryje grant ČSOP, část město Krnov a v jednání je finanční podpora Nadace Partnerství. Pokud se o založení sadu chcete dozvědět více, můžete ve čtvrtek 25. dubna v 18.00 hodin navštívit přednášku v knihovně. „Je pravděpodobné, že se nám začnou ozývat lidé, kteří mají na zahradě nějakou starou jabloň či hrušeň. Na přednášce si řekneme, jak v takovém případě postupovat. Už nyní lze tyto stromy hlásit do naší databáze na www.slezskeodrudy.cz,“ uzavírá Matela.

Zdroj: MěÚ Krnov