KRNOV | Stejně jako každý rok touto dobou, čistí a prosekávají brigádníci od středy 10. července okolí naučné stezky Kabátův kopec, která je botanicky i entomologicky velice cennou lokalitou. V sobotu 13. července se pak přemístí na tzv. Dolní louku, jež se nachází v blízkosti budoucího genofondového sadu, a několik dalších dní budou pokračovat také v těchto místech.

Foto: MěÚ Krnov

„Jedná se o studenty, kdy dvanáct z nich bydlí ve stanech, další dva jsou přímo z Krnova,“ popisuje Lukáš Matela ze spolku ochránců přírody Slezské odrůdy, který se o lokalitu od letošního roku stará. „Starší pracují s křovinořezem, ti mladší pak vyhrabávají trávu, kterou společně se zbytky dřevin dávají na kupy, čímž zároveň vzniká biotop vhodný nejen pro hmyz, ale také například pro plazy,“ doplňuje informace Lukáš Matela.

Dobrovolníci ze spolku Slezské odrůdy v této lokalitě přírodě pomáhají také tím, že v květnu a v červnu sbírají semena dozrávajícího poloparazitického kokrhele, který pak na loukách vysévají. Tato rostlina totiž dokáže redukovat traviny, jež jinak omezují růst dvouděložných rostlin. „Kokrhel je na těchto loukách teprve druhým rokem, ale pestrost zdejší květeny je už nyní díky němu fantastická. To platí také pro hmyz, pro který se tyto louky stávají zelenou oázou, což potvrzuje jeho množství i druhová pestrost,“ uzavírá Lukáš Matela s tím, že dobrovolníkům se díky nalezení vhodné metody ručního sběru už daří efektivně sbírat poměrně čisté osivo.

Zdroj: MěÚ Krnov

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.