RÝMAŘOV | Město Rýmařov se stane sedmou zastávkou týmu Recyklojízda, který v červnu projede Českou republiku od východu na západ, aby podpořil třídění a recyklaci baterií. Tříčlenný tým si dal za cíl na elektrokolech zdolat přes 800 kilometrů. Na cestě má 25 zastávek v českých a moravských městech. Na setkání s Recyklojízdou v Rýmařově se můžete těšit ve čtvrtek 13. června 2019 od 8:30 do 9:00 hodin na náměstí Míru.
RecyklojizdaCesta Recyklojízdy začíná v severovýchodní části republiky v Českém Těšíně a končí o 10 dní později ve městě Ostrov na druhém konci republiky na úpatí Krušných hor. Záštitu nad Recyklojízdou v Moravskoslezském kraji převzala náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová.
Při své zastávce v našem městě bude mít Recyklojízda krátké setkání s obyvateli, školáky a se zástupci města. Pro příchozí budou zdarma připraveny krabičky ECOCHEESE na skladování a třídění baterií v domácnostech. Tým Recyklojízdy už nám dnes vzkazuje: „Největší radost nám uděláte, když nám přinesete použité baterie. Na kolech je sice neodvezeme, ale rádi se pro ně po Recyklojízdě vrátíme.”
Použité baterie pro Recyklojízdu můžete už nyní odevzdávat ve školách a školkách, v muzeu, v knihovně, ve středisku volného času a také na podatelně městského úřadu a samozřejmě na všech standardních sběrných místech.
Recyklojízda je otevřený projekt, a pokud si vedle sběru baterií chcete užít i společné zážitky, můžete se k týmu Recyklojízdy připojit a část nebo celou cestu s nimi zdolat na kole či elektrokole. Bližší informace o trase jsou k dispozici na webových stránkách projektu, kde bude možno také on-line sledovat, jak peloton Recyklojízdy projíždí stanovenou trasu.
Zatím jen polovina baterií končí na recyklaci, pojďme to změnit!
Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, která skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. A to je hlavní cíl Recyklojízdy – přesvědčit lidi, aby použité baterie odevzdávali na recyklaci. Když hodíte baterii do popelnice na směsný odpad, skončí na skládce nebo ve spalovně. V obou případech se z ní uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Když ale absolvujete pár kroků navíc k nejbližšímu sběrnému místu, pak nejenže přírodu neznečisťujete, ale navíc ji šetříte, protože díky recyklaci z použitých baterií získáváme druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů.
Sběrných míst je v ČR už přes 20 tisíc. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Na popularitě získává odevzdávání baterií v obchodech. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie.
Zdroj: MěÚ Rýmařov