MSK | V poslední době registruje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) zvyšující se počet případů požárů v souvislosti s pracemi s tlakovými nádobkami (spreji) za přítomnosti otevřeného ohně (např. „věčný plamínek“ u kotlů na zemní plyn, svíčky, ale i cigareta apod.). Takovými spreji jsou různé osvěžovače vzduchu, deodoranty, stavební pěny (tzv. PUR pěny) a tak dále.

Foto: Pixabay

 

Protože hnacím plynem u takovýchto sprejů jsou hořlavé plyny, šíří se tyto plyny po aplikaci spreje do okolí. Jakmile na dráze svého šíření narazí na zdroj otevřeného ohně, dochází k iniciaci a prudkému hoření plynu a ke vzniku výbuchu a následného požáru, který se může přenést i na okolní hořlavé materiály. Proto důrazně upozorňujeme na dodržování zejména těchto základních pravidel:

Před započetím práce si prostudujte návod výrobce uvedený na spreji (nebo v průvodní dokumentaci k výrobku), kde je uvedeno, za jakých podmínek a v jakých prostorách je možno sprej použít, a důsledně jej dodržujte!

Vylučte veškeré možné zdroje otevřeného ohně (např. vypnutím plynového kotle na vytápění či ohřev vody a kontrolou zhasnutí „věčného plamínku“, zhasnutím svíček, odstraněním nedopalků cigaret, apod.).

Při práci nekuřte (i zapálená nebo nedostatečně uhašená cigareta může způsobit vznícení či výbuch hnacího plynu).
Dostatečně větrejte!

Když vznikne požár, pak jej, pokud je to možné, uhaste. Pokud ne, okamžitě volejte hasiče. Přitom je povinností každého občana vzniklý požár (i uhašený!) ohlásit HZS MSK (na linku 150 nebo 112).

Při požáru hořlavého plynu bývají lidé často popáleni. Tyto popáleniny prvotně ošetřete pomocí chlazení (např. ručník namočený do studené vody) a co nejdříve vyhledejte lékařské ošetření. Neošetřené popáleniny se mohou velmi rychle výrazně zhoršit a způsobit velké zdravotní komplikace, které mohou u vážnějších popálenin způsobit i smrt postiženého.

Zdroj : Odbor prevence HZS MSK