ČR | Podoba směrnice o autorském právu, jak ji včera odhlasoval Evropský parlament, povede k výrazné proměně online sdílení uživatelsky vytvořeného obsahu. Hrozí, že každé video, hudební nahrávka či obrázek potenciálně zasahující do autorsky chráněných práv, bude kontrolován a blokován ze strany online platforem.
„Včerejší hlasování v Evropském parlamentu považujeme za zklamání pro spotřebitele. Pravděpodobně totiž povede k zásadnímu omezení svobody šíření obsahu prostřednictvím internetu,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. Například spotřebitelsky vytvořené video pro nekomerční účely s fotkami z dovolené, ve kterém hraje na pozadí oblíbená hudební skladba tvůrce videa, by podle nových pravidel bylo porušením autorského práva.
Reforma nerespektuje realitu internetového prostoru 21. století, jelikož v dnešní době je považováno za zcela běžné, že se spotřebitelé na internetu vyjadřují sdílením nejrůznějšího obsahu, který mohou i drobně poupravit. „Právní úprava navrhovaná Evropským parlamentem takové sdílení výrazně omezuje, čímž může ovlivnit svobodu projevu, kreativitu a výměnu názorů napříč Evropskou unií,“ upozorňuje Lukáš Zelený.
Je však nutné si uvědomit, že včerejším hlasováním Evropský parlament pouze schválil svou pozici k dalšímu vyjednávání v rámci takzvaného trialogu. Toho se kromě Evropského parlamentu účastní také Evropská komise a Rada EU, v níž mají slovo členské státy. „Na závěrečnou podobu směrnice si budeme muset ještě několik měsíců počkat. S našimi kolegy z evropské spotřebitelské organizace BEUC věříme, že se nakonec podaří dojednat spotřebitelsky příznivější podobu směrnice,“ uzavírá Zelený.
Zdroj: dTest