KRNOV | V letošním roce končí platnost 433 tisíc řidičských průkazů. Jedná se o průkazy vydané v roce 2009 s dobou platnosti na deset let. Od začátku letošního roku si o výměnu řidičského průkazu doposud požádalo celkem 164 tisíc řidičů, což je 38 procent řidičů.

Výměnu řidičského průkazu je možné provést zdarma na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, a to již tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Seznam všech úřadů je k dispozici v interaktivní mapě Ministerstva dopravy. O konci platnosti dokladu se můžou občané nechat nově informovat prostřednictvím Portálu občana.

K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě. Pokud řidič požádá o vydání dokladu do pěti dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

V případě, že lidé usednou za volant s propadlým řidičským průkazem, riskují pokutu na místě do dvou tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun. Ing. Roman Mondek, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství.

Zdroj: MěÚ Krnov