KRNOV | Podle informací Ministerstva dopravy ČR končí v letošním roce platnost více než 850 tisícům řidičských průkazů. Navíc z loňského roku zbývá ještě bezmála 100 tisíc řidičských průkazů s prošlou platností.

Foto: Ministerstvo dopravy

Výměnu řidičského průkazu je možné provést na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, a to již tři měsíce před skončením jeho platnosti. Seznam všech úřadů je k dispozici na webu ministerstva dopravy.

K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již řidič nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registru obyvatel. Běžná lhůta výměny je do 20 dnů a je zdarma. Pokud řidič požádá o vydání dokladu do pěti dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

V případě, že lidé usednou za volant s propadlým řidičským průkazem, riskují pokutu na místě do dvou tisíc korun, v případě správního řízení až 2500 korun.

O konci platnosti dokladu se mohou občané nechat nově informovat prostřednictvím Portálu občana. Aktuální statistiku k výměně řidičských průkazů najdou na stránkách ministerstva dopravy. Jen v Moravskoslezském kraji se výměna týká 89 949 řidičů.

Zdroj: MěÚ Krnov