KRNOV | Policisté z oddělení hospodářské kriminality zadrželi dvě ženy a jednoho muže ve věku od pětačtyřiceti do pětapadesáti let podezřelé z podvodného jednání v souvislosti s úvěry a půjčkami. Následně zahájil policejní komisař jejich trestní stíhání z přečinů úvěrového podvodu, podvodu a jedné z obviněných žen ještě z přečinu vydírání.

Foto: ilustrační STA Bruntálsko

„Dva z obviněných jsou stíháni vazebně. Za vinu jim je kladeno, že od druhé poloviny roku 2016 do března 2018 v Krnově po vzájemné domluvě a pro vlastní obohacení, měli společně zajistit uzavření smluv o úvěrech a půjčkách s různými finančními subjekty poskytující finanční služby,” informovala mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

Mezi sebou měli rozděleny role. „Jedna z obviněných, která zastupovala finanční společnost poskytující úvěry, měla zajišťovat samotné uzavření smluv, ve kterých měla upravovat údaje rozhodné pro schválení, úvěrů a půjček tak, aby byly úspěšně schváleny. Druhá obviněná měla zajišťovat a přemlouvat osoby z řad především sociálně slabých, aby si na sebe vzaly půjčky a úvěry, které za ně bude splácet a současně měla zajišťovat, s první obviněnou, těmto lidem smyšlené podklady důležité pro schválení úvěrů a půjček,” sdělila dále Jiroušková.

Obviněný muž se na trestné činnosti měl podílet výmopocí s vyhledáváním, tipováním a přesvědčováním osob k uzavírání úvěrů a půjček. „Svou činnost měli postupně rozšiřovat k dalším společnostem poskytující finanční služby. V jednom případě měla jedna z obviněných před uzavřením úvěru vydírat jednoho z vytipovaných osob,”” řekla dále Jiroušková.

„Převážnou část získaných finančních prostředků měla obdržet jedna z obviněných, část měla rozdělit mezi další dva spoluobviněné a část ponechat poškozeným, na které byly úvěry psány. Obvinění měli peníze použít pro vlastní potřebu. Osoby, které v případě vystupují jako poškození, jsou samostatně stíhány za jednotlivé úvěrové podvody a není vyloučeno, že počet těchto obviněných osob je konečný,” řekla závěrem Jiroušková.