KRNOV | V lednu přišla z Německa smutná zpráva. Ve věku devětadevadesáti let zemřel 27. prosince krnovský rodák Erwin A. Schinzel.

Foto: MěÚ Krnov

„Poslední rozloučení se uskuteční 28. ledna a po obřadu budou účastníci pozváni do domu zesnulého, kde si mohou prohlédnout jeho celoživotní dílo. Celý dům je jako jedna velká galerie,“ sdělila Květoslava Kukelková, která významného sochaře navštívila vloni v místě jeho bydliště v německém Waldbronnu, a která v roce 2015 představila jeho život a dílo v krnovské Bauerově kavárně. „Jsem moc ráda, že jsem mu stihla udělat radost a osobně se s ním seznámit. Už jsme se potkat nemuseli,“ dodala Květoslava Kukelková.

Erwin A. Schinzel se narodil 24. října 1919. Velmi brzy začal kreslit a malovat, později zkusil modelovat z hlíny. Po dokončení základního vzdělání se na přání rodičů vyučil litografem a grafikem a chtěl studovat na akademii výtvarného umění. Psal se však rok 1938. Mladému Erwinovi bylo jasné, že neujde odvodu, a proto se dobrovolně přihlásil k vojenské službě, takže si mohl sám zvolit vojenský útvar i posádku. Vybral si Potsdam, z něhož mohl dojíždět do nedalekého Berlína, kde od roku 1939 do roku 1944 studoval na Akademii výtvarných umění. Po válce odešel do Bavorska a v roce 1946 se usadil v Augsburku, později se přesunul do Waldbronnu nedaleko francouzských hranic. Na individuálních i společných výstavách se s jeho dílem postupně seznamovala veřejnost a jeho díla se dnes nachází v soukromých i veřejných sbírkách. V roce 1988 byl jmenován profesorem Mezinárodní akademie výtvarných a krásných umění v Altenburgu a jako hostující profesor působil na řadě dalších univerzit.

Po válce sice už Krnov nikdy nenavštívil, stále si však město uchovával ve svých vzpomínkách. „Prožil jsem tam nejkrásnější a nejvnímavější roky svého mladého života. To nejdůležitější mám v hlavě a z toho žiji. Těžko bych nesl, že kde jsem byl doma, už nejsem doma a že je všechno jinak,“ vysvětloval v jednom z dopisů adresovaných Květoslavě Kukelkové.

Zdroj: MěÚ Krnov