KRNOV | Prestižní cyklistická akce Závodu míru U23 – Grand prix Jeseníky, která je součástí elitního seriálu Nations’ Cup určeného pro národní reprezentace do třiadvaceti let, začne ve čtvrtek 30. května ve 13.00 hodin první etapou v Krnově. 

Foto: Grand prix Jeseníky

„Úvodní den povede závodníky z Krnova do Opavy a bude to na rozdíl od posledního ročníku plnohodnotná 123 kilometrů dlouhá etapa, nikoliv prolog. Další etapa z Uničova do Rýmařova bude o 6 kilometrů kratší, ale výškovými metry náročnější. Klíčový den čeká na cyklisty v sobotu, neboť pojedou z Bruntálu na Dlouhé Stráně a na necelých 100 kilometrech nastoupají 2 156 výškových metrů. Finále ze Šumperka do Jeseníku bude dlouhé 126 kilometrů s převýšením 2 223 metrů. Celkově tak cyklisté zdolají 468 kilometrů a 7 981 výškových metrů,“ popisují organizátoři s tím, že pro diváky připravují fan zóny s programem určeným pro celé rodiny.

Etapový cyklistický závod je pro mladé cyklisty důležitým krokem na cestě do některé ze stájí World Tour. V minulosti v Jeseníkách závodili například Tadej Pogačar, Jonas Vingegaard či Julian Alaphilippe, kteří dnes patří mezi největší cyklistické hvězdy na světě. Loňský vítěz Antoine Huby nedávno podepsal dvouletý kontrakt v týmu Soudal Quick-Step.

„Přijedou nejlepší mladí cyklisté světa, takže kvalita bude na nejvyšší úrovni. Jsem si jist, že přivítáme některou z budoucích hvězd světového pelotonu. Připravili jsme náročné tratě včetně stoupání na legendární Dlouhé stráně, kde celkové nadmořské metry prověří kvalitu účastníků. A já se samozřejmě těším na výkony českých talentů,“ říká ředitel závod Leopold König a dodává: „Jedeme na tradičních, ale i nových místech. Vážíme si podpory místních, měst a krajů. Všichni nám hodně pomáhají připravit tratě a zajistit absolutně bezpečný závod, což je pro nás mimořádně důležité. Věříme, že na nejlepší mladé cyklisty světa přijde co nejvíc diváků a slibujeme, že budou mít velký zážitek. Zároveň se zavazujeme, že dopravu omezíme na dobu nezbytně nutnou a uklidíme po sobě. Chceme být dobrými sousedy.“

Zdroj: Grand prix Jeseníky