KRNOV | Tři menší veřejná prostranství, která byla pro svou nevzhlednost vytipována pro revitalizaci, se mění před očima kolemjdoucích.

Foto: MěÚ Krnov

Dokončena je úprava veřejného prostranství u bistra na Zámeckém náměstí, která spočívala v založení spojovacího chodníku, vybudování nových záhonů s travinami, šalvějí, levandulí a hortenziemi a ve vytvoření chodníčků k bistru z lomového kamene.

„Původní dlažbu jsme nechali vyčistit a impregnovat, takže teď je odolná vůči skvrnám a nečistotám na pár let, a na okraj dlážděné plochy byly instalovány tři květináče s výsadbou slivoní. Květináče jsou zde proto, že v těchto místech nelze provést výsadbu do země, jelikož je celý prostor podsklepený,“ uvedla Petra Mužíková z oddělení komunálních služeb. Akci za 320 tisíc Kč včetně DPH realizovala firma Petr Matýsek. V nejbližší době nad rámec prací přibydou ještě dva odpadkové koše a dva zahrazovací sloupky, které zamezí přejíždět přes záhony vozidlům zásobování.

Práce na parkovišti u křižovatky ulic Opavská a 9. května, které realizovala společnost Grispa, také už skončily. Úpravy za 350 tisíc korun včetně DPH zahrnovaly výsadbu javorů a záhonů trvalek a instalaci lavičky.

Na posledním veřejném prostranství, které se nachází v průchodu mezi prodejnou Hruška a restaurací na Sídlišti pod Cvilínem, práce právě probíhají. Došlo už na odstranění borovice, jejíž stáří a dendrologická kvalita ohrožovala bezpečnost staveb i osob, a stavbaři nyní pracují na opravě konstrukcí, podhledů a elektroinstalace budovy Opavská 51, v níž se nachází městský nebytový prostor – provozovna restaurace. Následovat bude odstranění stávající tvárnicové zídky, přesun uměleckého díla, výsadba šesti javorů červených, založení záhonů trvalek, vybudování chodníčků. Práce, které provádějí dvě firmy, Grispa a Jiří Holinka, přijdou celkem na 700 tisíc korun včetně DPH.

Míst, která by si podobné zásahy zasloužila, je ale víc. „Chtěli bychom, aby se tyto menší a časově nenáročné úpravy staly standardem. Počítáme, že na ně město každoročně vyčlení řádově stovky tisíc korun. Krnov chceme zkrášlovat a veřejný prostor kultivovat nejen velkými projekty, ale i těmito menšími zásahy,“ uzavřel starosta Tomáš Hradil.

Zdroj: MěÚ Krnov