BRUNTÁL(FOTO) | V dnešní době už mnoho dětí nečte. Podle mě je to jedna z největších potíží mladých. Tenhle problém se bohužel netýká jen dospívajících. V Evropě postrádá literární dovednosti 73 miliónů dospělých. Jeden z pěti patnáctiletých neumí moc dobře číst.

Foto:Martina Drápalová

My jsme žáci ze Základní školy Bruntál, Jesenická 10 a rozhodně s tím chceme něco udělat. Zapojili jsme se do celoevropské kampaně DNY DĚTSKÉHO ČTENÍ. Celý den budeme předčítat dětem i dospělým z naší školy, abychom je přivedli a přiměli k pravidelnému čtení.

Paní učitelky Horáková, Zpěváková, Henčová a Daňková nám přichystaly úryvky z různých knížek. Byla to díla od velmi známých autorů. Naši první vybranou knížku napsala Sarah Moore Fitzgerald a jmenuje se Jablečný koláč naděje. Určili jsme ji pro čtení kuchařkám a vedoucí školní jídelny. Tím naše čtenářské putování v osm hodin začalo.

Dále jsme měli dvě knížky od Martiny Drijverové – Domov pro Marťany a Příšerné zlobilky. První knížku jsme četli ve školní družině, druhou v autistické třídě. Obsahově jsme se trefili, malí i velcí posluchači ocenili naše snažení potleskem.

V pořadí další autor byl světoznámý Charles Gilman a jeho knížka Šílený profesor, kterou jsme cíleně určili pedagogům a vedení školy. V klidu a pohodě relaxační místnosti se učitelům výborně poslouchalo, vůbec se jim nechtělo odcházet.

Od Dany Šianské jsme čtvrťákům představili knížku Tonička a pirát Jedno Oko. Vtipný obsah je nadchl a pobavil. Smáli se na celé kolo. Také paní učitelka byla s výběrem knižního titulu spokojená.

Náš předposlední autor byl Roald Dahl a jeho dílo Jirkova zázračná medicína, tato knížka byla předložena bývalým zaměstnancům a důchodcům. Interiér klubové místnosti nabídl možnost příjemného poslechu a pěkných zážitků.

Knížky autora Davida Walliamse nikdy nezklamou. Babička drsňačka a Dědečkův velký úlet jsou zárukou zábavného čtení pro všechny věkové kategorie. Líbily se také našim uklizečkám a školníkům.

Ke čtení se sešly děti celkem ze čtyř tříd – z III. B, V. C, z VIII. A a z IX. A, početná skupina 34 lidí se po celé dopoledne skvěle bavila, rozdávala radost a úsměvy všem, se kterými spolupracovala. Naše akce byla náležitě zdokumentována, abychom si pěkné okamžiky mohli někdy v budoucnu prožít znovu. Já osobně jsem velmi ráda, že nás paní učitelky vedou ke čtenářství a čtenářské gramotnosti, protože je to pro nás velmi důležitá věc. PROTO ČTĚTE, ČTĚTE, ČTĚTE!

Autor : Martina Drápalová žákyně, ZŠ Bruntál, Jesenická 10

Martina Drápalová

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.