MSK | Popáleniny patří k nejtěžším úrazům, často zanechávají nejen fyzické, ale i psychické jizvy. Vyžadují velmi komplikovanou, dlouhou a nákladnou léčbu. Při velkém rozsahu nebo těžkém stupni popálení mohou mít i smrtelné následky. S těmito velmi bolestivými poraněními míří, po prvotním ošetření na místě události, posádky ZZS nejčastěji do specializovaného pracoviště – popáleninového centra. 

Foto: ZZS MSK

Zdravotnická záchranná služba zasahuje u pacientů s popáleninami velmi často. Jen v dubnu 2022, tedy za jediný měsíc, ošetřovaly týmy na různých místech Moravskoslezského kraje 25 takto zraněných. Více než polovina z těchto osob byly dětí (14 případů) a přes třetinu takto zasažených, devět, tvořily děti do tří let.

Zdaleka přitom nejde jen o stavy vzniklé při požárech, právě naopak. U dětí jsou popáleniny téměř vždy způsobeny neopatrností. U nejmenších dětí pak neschopností předvídat následky svého jednání a nepozorností dohlížející osoby, obvykle rodiče. Jedná se tak ponejvíce o zasažení horkými tekutinami v domácnosti – převrhnutím šálku horkého nápoje, nádoby s čajem, talíře s polévkou, rychlovarné konvice, hrnce na plotně…    

Příkladem může být dvou a půl letá dívka z Ostravy, která se opařila, když na sebe z kuchyňské linky strhla hrnek s horkým čajem. Utrpěla vážné popáleniny v oblasti krku, hrudníku a horní končetiny, jež si vyžádaly zásah záchranné služby a následnou péči v nemocnici.   

Popáleným, dětem i dospělým a jejich blízkým, pomáhá obecně prospěšná společnost Popálky. Informace o jejich činnosti a možnostech pomoci naleznete na internetových stránkách www.popalky.cz

Zdroj: Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK