MSK | Posádky ZZS MSK vyjíždějí v posledních týdnech k množství dopravních nehod, při nichž dochází ke zraněním chodců. Nejčastější jsou přitom střety s osobními automobily. Jen v průběhu prvních třinácti lednových dní zasahovaly týmy u dvaadvaceti tako zraněných.

Foto: ZZS MSK

Ve více než polovině (12) případů, přitom došlo k nehodě v pozdnějších odpoledních, večerních, či časnějších ranních hodinách, tedy za šera nebo za tmy.

Poslední vážnou událostí, k níž byli na území Moravskoslezského kraje záchranáři voláni, se stalo v pátek 13. ledna po půl sedmé ráno sražení muže seniorského věku v Ludgeřovicích, obci nedaleko Hlučína. Po kolizi byl v bezvědomí a zástavě krevního oběhu. Resuscitaci u něj zahájil náhodně přítomný lékař a za použití léků a přístrojové techniky v ní pokračovaly posádky ZZS, které dorazily během šesti minut od přijetí výzvy. Podařilo se jim obnovit srdeční činnost. Pacient utrpěl vícečetná poranění, musel být zaintubován a připojen k přístrojem řízenému dýchání. V kritickém stavu byl následně předán na urgentním příjmu ostravské Fakultní nemocnice,” uvedl Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK

Brzké stmívání, stejně jako mnohdy i snížená viditelnost během dne, v zimních měsících negativně přispívají k nehodovosti. Na místě je proto zvýšená pozornost a předvídavost řidičů, ale také samotných chodců.