ČR | Na 120 tisíc přijatých žádostí o jednorázovou mimořádnou okamžitou pomoc a téměř 60 tisíc žádostí o humanitární dávku. Taková je dosavadní bilance Úřadu práce ČR v souvislosti s poskytováním finanční pomoci lidem prchajícím před válkou na Ukrajině.

Foto: ilustrační – Pixabay

 

Více než 90 % žadatelů o mimořádnou okamžitou pomoc své peníze dostalo ještě před zavedením humanitární dávky. O tu lze žádat on-line. Aby výplata dávky mohla proběhnout bezhotovostně, je třeba mít účet v české bance.

Bezmála 60 tisíc ukrajinských občanů prchajících před válkou si dosud požádalo o humanitární dávku. Před jejím zavedením dalších více než 120 tisíc uprchlíků zažádalo také o mimořádnou okamžitou pomoc. „I přes enormní zátěž, se kterou se nyní úřady práce potýkají, se nám daří dávky vyplácet v řádu několika dní. Mám velkou radost, že se nám podařilo bez větších problémů v pilotním a následně plném provozu spustit aplikaci pro vyřizování humanitární dávky. Ta běží zatím pouhý týden a více než 56 tisíc žádostí ze 60 tisíc podaných už je zpracováno,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Aby vše probíhalo co nejrychleji, doporučujeme si před první výplatou humanitární dávky zřídit bankovní účet v ČR. Na základě on-line žádosti prostřednictvím aplikace může humanitární dávka odejít přímo na účet. V praxi se tak celý proces urychlí a odpadne dlouhé čekání ve frontě. Žádost je možné podat i na kterémkoli kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR. Přes maximální snahu o automatizaci zpracování humanitární dávky může v ojedinělých případech dojít k tomu, že klient bude muset po elektronickém podání žádosti navštívit úřad osobně. Od pondělí se ale po úpravě metodiky ještě více rozšíří možnost, aby ukrajinští občané díky bankovní identitě mohli dostat peníze na účet bez nutnosti návštěvy úřadu.

“Úřad práce ČR dělá veškeré kroky, aby zajistil poskytování služeb, a to jak v oblasti zaměstnanosti, tak i nepojistných sociální dávek. Zároveň se v maximální možné míře snaží bezodkladně pomoci lidem, kteří uprchli před válkou z Ukrajiny. V tomto smyslu je potřeba vyjádřit poděkování zaměstnancům i všem dalším lidem, kteří v této mimořádné situaci pomáhají,” vyzdvihuje generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.

Od 11. dubna 2022 se také spustí žádosti o solidární dávku určenou domácnostem, které ubytují ukrajinské uprchlíky. Počítá se s tím, že i o tuto podporu bude možné žádat on-line v aplikaci, kterou MPSV dokázalo vyvinout do plně fungující podoby v rekordně krátkém čase. „Myslíme samozřejmě i na české občany. MPSV intenzivně řeší, jak zjednodušit příspěvek na bydlení a žádosti o něj, legislativní úpravu předložíme za pár týdnů.

Upravíme také mimořádnou okamžitou pomoc, která je dalším nástrojem pomoci domácnostem při vysokých cenách energií. Půjde o to, aby tato dávka uměla pružněji reagovat na rozličné situace, kterým lidé v souvislosti se zvyšujícími se životními náklady čelí, a byla tak dostupnější pro větší počet lidí,“ naznačil další vývoj ministr Jurečka.

Zdroj: MPSV

top