ČR | Do EU se nesmí z třetích zemí přivážet pro osobní spotřebu maso, masné výrobky, salámy, šunky, klobásy a rovněž mléko, mléčné výrobky, máslo, sýry nebo jogurty. Výjimku tvoří pouze několik evropských neunijních států.

Foto: Pixabay

Z prázdninových cest si s oblibou vozíme suvenýry, ale i některé dobroty, které nám v zahraničí zachutnaly. Často nás při tom nenapadne, že možná porušujeme zákon. Pro dovoz potravin živočišného původu ze třetích zemí do EU totiž platí jednotná pravidla, která mají ochránit veřejné zdraví před nebezpečnými patogeny, jež se jinak v členských zemích nevyskytují. Zákaz se nevztahuje na produkty z Andorry, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska. Z Grónska, Faerských ostrovů a Islandu je povoleno dovézt maximálně 10 kg živočišných potravin.

U nás na dodržování těchto nařízení dohlížejí celní úřady. Prověřují zavazadla cestujících na mezinárodních letištích, balíky zaslané poštou nebo kurýrní službou i nákupy z e-shopů neunijních zemí. Při odhalení nepovoleného dovozu se příslušné produkty zabavují a likvidují. Podle zprávy Státní veterinární správy (SVS) jich není málo. V loňském roce celníci objevili 1081 kg takových potravin, většinou z masa a mléka.

Seznam potravin, které se smí dovážet do EU z třetích zemí bez omezení, najdete na internetových stránkách SVS, na mezinárodních letištích a na poště.

Zdroj: dTest