ČR | Zvýšený příjem vitaminu C nepomáhá proti kinetóze, tedy nevolnosti v dopravních prostředcích. Neexistuje studie či jiné vědecké pojednání nebo důkazy, které by svědčily o opaku.

Foto: Ilustrační Pixabay

Kinetóza je nepříjemná, ať jí trpíte v autě, autobuse, na lodi nebo v letadle. Dokáže udělat z každé cesty velmi nepříjemný zážitek a leckoho odradit i od dovolené za hranicí všedních dnů. Existují přípravky, které nepříjemným pocitům při cestování předcházejí nebo je mírní. Ty však nebývají vhodné pro všechny a mohou vyvolat únavu nebo ospalost. Proto se v souvislosti s prázdninami často píše o dalších možnostech, mezi které má patřit i příjem vitaminu C. Rakouská organizace Medizin transparent zjišťovala, nakolik je účinný.

Přes veškeré snahy se našla jen jediná studie věnující se účinku vitaminu C a předcházení cestovním nevolnostem. Nedůsledné metody, které byly při výzkumu použity, a nejednotné výsledky však nedovolují vyvodit z této práce spolehlivé závěry. Věda tedy zatím na otázku, zda vitamin C pomáhá proti kinetóze, nemá spolehlivou odpověď.

Kinetóza není nemoc
Kinetóza není nemoc v pravém slova smyslu. Jde o reakci těla na matoucí smyslové vjemy. Mozek srovnává zrakové vjemy a pocity spojené s rovnováhou, ovšem v některých situacích jedny neodpovídají druhým a vzniká problém. Například když jsme na houpající se lodi a díváme se na palubu pod svýma nohama, oči nezaznamenávají pohyb, který centrum pro rovnováhu ve vnitřním uchu cítí. V takových případech vznikají klasické projevy kinetózy – nevolnost, zvýšená tvorba slin, pocení apod.

Síla projevů nemoci z pohybu je individuální. Ženy trpí kinetózou obvykle více než muži. Děti do dvou let obvykle podobné potíže vůbec neznají, zatímco ty starší si na ně často stěžují až do začátku puberty, kdy jejich výskyt znovu klesá. Faktory zvyšující riziko kinetózy jsou těhotenství i zdravotní potíže jako migréna nebo choroby vnitřního ucha.

Co pomáhá?
Existuje hodně rad, co proti kinetóze dělat. Je důležitě sjednotit vjemy, například na lodi nezůstávat v kajutě, nýbrž na palubě a dívat se k obzoru. Je zajímavé, že potíže prý ustupují, když si lehneme na záda. V autě je lepší sedět na místě spolujezdce než vzadu. Vždy je dobré dívat se čelním oknem ve směru jízdy. Stejně tak bychom měli sedět v autobuse spíše na předních sedadlech než na zadních. Kinetózu může při cestě způsobit i čtení a hra na mobilu nebo tabletu. Kinetózou většinou netrpí ten, kdo auto řídí.

Zdroj: dTest