ČR | Na trhu jsou k dostání čipové samolepky slibující spolehlivou nepřetržitou ochranu před elektromagnetickým zářením vydávaným mobily, notebooky či tablety. Důkazy o účinnosti chybí, stejně jako důkazy o škodlivosti samotného záření.

Foto: ilustrační – Pixabay

Mobilní telefony držíme blízko hlavy, což podle některých teorií představuje hrozbu pro náš mozek. Těchto obav využívají výrobci speciálních nálepek, které mají uživatele ochránit před působením elektromagnetického pole mobilních zařízení, jako jsou mobily, tablety nebo bezdrátové modemy. Podle výrobce značky Waveex je úkolem samolepek zmírnit nejintenzivnější záření při telefonování, vyrovnat špičky magnetických polí a snižovat tak elektromagnetický stres, normalizovat produkci hormonů a bílkovin v těle a udržovat DNA v normálu. Žádné z těchto tvrzení však nebylo potvrzeno a ani zkoumáno specialisty.

Rešerše rakouské organizace Medizin transparent ukázaly, že neexistují nezávislé odborné studie prokazující účinek čipů Waveex. Ve dvou velkých lékařských databázích byl jediný výzkum zaměřený na působení tohoto typu produktů obecně. Na internetových stránkách společnosti jsou zmíněny další tři práce. Všechny byly zadány výrobcem a žádná z nich nebyla zveřejněna v uznávaném lékařském časopise, což svědčí o absenci nezávislého přístupu a názoru dalších odborníků. Jedna z nich srovnala tep deseti zdravých osob při patnáctiminutovém použití mobilu s nálepkou a bez ní, způsob zpracování výsledků však neumožňuje posoudit, zda rozdíly způsobil čip či jiné faktory.

Další studie se zaměřila na biologické změny v kapce krve způsobené elektromagnetickým zářením z mobilního telefonu a ochranný účinek čipu. Podle nezávislých odborníků však srovnání nesplňuje základní podmínky vědeckého výzkumu. Třetí studie srovnala působení chytrého telefonu s nálepkou a bez ní na oplodněné křepelčí vejce. Ve zprávě chybí zásadní detaily, které by jí dodaly na důvěryhodnosti. Studie, jejímž předmětem je vejce, navíc nelze vztahovat na člověka.

Zdroj: dTest

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.