BRUNTÁL | Vedení Bruntálu vyjadřuje jednoznačný nesouhlas s lokální výstavbou větrných elektráren (VTE), které podle představitelů města znehodnotí zdejší cennou krajinu a s tím i investice do všech realizovaných projektů. Negativní postoj k větrníkům v okolí Bruntálu je zakotven rovněž v koaliční programové dohodě.

Foto: Ilustrační Pixabay

Zájem investorů o stavbu větrníků v území rozšířené působnosti Bruntálu v posledních měsících zesiluje. Aktuálně se město vyjádřilo k oznámení zahájení zjišťovacího řízení záměru výstavby deseti větrných elektráren v katastrálním území Velké Štáhle. Město nesouhlasí se záměrem a požaduje další projednávání záměru podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.

 

Požaduje rovněž zpracování studie, která vyhodnotí přijatelnost umístění větrných elektráren z hlediska atraktivnosti využití území pro turistický ruch, z hlediska vlivu na obyvatelstvo, a to nejenom vlivu na zdraví, ale také na vnímání VTE jako nové technické dominanty v ryze přírodním prostředí. Stanovisko v tomto znění schválila rada města.

 

Právě okolní krajina je cennou devizou Bruntálu. Taktéž slogan „město mezi horami a vodou“ či původní název Freudenthal odkazují na umístění města v malebné krajině, jejíž ráz se dařilo udržet napřič dosavadním historickým vývojem. Z výhledu do okolní krajiny těží hlavní turistická lákadla Bruntálu, Uhlířský vrch či nedávno zpřístupněná věž farního kostela. Je také benefitem strategických rozvojových projektů, jako je zástavba lokality Za Mlékárnou obytnými a rodinnými domy.

 

Přírodní bohatství Bruntálu

Je to nejen masiv Hrubého a Nízkého Jeseníku, který tvoří neopakovatelnou kulisu města. Příznačný je pohled na Praděd coby významnou krajinnou dominantu a georeliéf stratovulkánů – Malého a Velkého Roudného a Uhlířského Vrchu – v kontrastu s údolím v okolí Slezské Harty a samotnou vodní plochou.

 

Samotný Bruntál je zasazen do komponované barokní krajiny s výraznou dominantou vyhaslé sopky Uhlířský vrch s poutním kostelem Panny Marie Pomocné s vizuální vazbou na město a jeho dochované jádro se zámkem.

 

„Harmonické vztahy v krajině určuje existence různých prostředí, jako jsou pole, louky, lesy, vodní toky a jejich vzájemná provázanost. Na různá prostředí se váží různé druhy rostlin a živočichů. Zachovalé krajinné struktury jako kamenice a plužiny jsou dokladem historického osídlení a přispívají k malebnosti obrazu krajiny,“ konstatovala vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu v Bruntále Barbora Pazderová.

 

Krajinný ráz patří mezi nejdůležitější hodnoty z pohledu ochrany přírody, podobně jako rostliny a živočichové. Větrné elektrárny jej však mění svým měřítkem i technickým charakterem a narušují harmonické vztahy v krajině.

 

Představitelé města neodmítají obnovitelné zdroje energie včetně větrných elektráren. Apelují však na rozumný přístup k jejich využití. „Nelze tak činit za každou cenu. Nemůžeme přihlížet plánům na stavbu větrných parků, které by narušily cennou krajinu. Vždyť také v ní spatřujeme perspektivy našeho rozvoje, a to nejen v oblasti cestovního ruchu,“ řekl starosta Bruntálu Martin Henč.

Co říkají na záměry výstavby větrných elektráren v okolí Bruntálu vedoucí představitelé města a koaličních subjektů?

Starosta Martin Henč (ANO 2011):

„Bruntál je městem mezi horami a vodou, malebným údolím v podhůří Jeseníků a nedaleko břehů Slezské Harty. Voda se stala nedílnou součástí zdejší krajiny a důležitým aspektem života našich lidí. Na jednu stranu odmítáme, aby se Slezská Harta přeměnila v druhé Lipno, místo poznamenané komerčním turismem. Na druhou stranu máme přihlížet, jak překrásná scenérie mizí ve stínu větrných elektráren? Usilujeme o vyvážený rozvoj cestovního ruchu s ohledem na hodnoty krajiny. Turista, který sem přijede za přírodou a uvidí okolo hor a vody větrné elektrárny, se sem už znovu nevrátí.

Citlivý přístup k rozvoji cestovního ruchu je zakotven ve strategickém plánu našeho města a nesouhlas se stavbou větrných elektráren v okolí Bruntálu je jedním ze zásadních bodů naší programové dohody. S koaličními partnery si za tímto názorem budeme stát a máme pro něj také oporu u současného vedení Moravskoslezského kraje. Sledujeme legislativní vývoj, který má umožnit jednodušší realizaci těchto záměrů, a hledáme všechny možné způsoby, jak v okolí Bruntálu tyto tendence omezit.

Taktéž nemůžeme opomenout otázku budoucnosti samotných větrných turbín a jejich součástí. Technologie je uplatňována poměrně krátce, přitom už nyní z ní vzniká velké množství odpadu. Uložení zbytků větrných elektráren z Německa v nedalekém Jiříkově může být dostatečným varováním.“

 

Místostarosta Petr Rys (BRUNTÁL 2022):

„Již do komunálních voleb v roce 2022 jsme vstupovali s programem, který obsahoval naše záporné stanovisko k výstavbě větrných elektráren v blízkosti našeho města. Bruntál vnímáme jako součást Jeseníků, které jsou jedním z posledních míst v naší zemi, kde lze ještě zažít nedotčenou horskou krajinu. Plánovaná výstavba větrných elektráren může nenávratně poškodit jedinečný krajinný ráz a narušit pohledová panoramata Pradědu i Velkého kotle – symbolů tohoto regionu.

Nesouhlasíme s tím, abychom se místo na majestátní horské scenérie dívali na desítky obřích stožárů, které svou výškou a umístěním zcela změní charakter tohoto území. A současně by místo dechberoucích výhledů turisty vítala technokratická krajina, která Jeseníkům vezme jejich kouzlo.

Jeseníky nejsou průmyslovou zónou, ale chráněným přírodním dědictvím, které máme povinnost uchovat i pro budoucí generace. Odmítáme znehodnocení tohoto regionu a budeme se zasazovat o jeho zachování ve prospěch přírody, turismu a místních obyvatel.“

 

Místostarosta Radek Zatloukal (PROZMĚNU):

„Větrné elektrárny se v posledních letech stávají stále častěji diskutovaným tématem v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Plně si uvědomujeme potřebu ekologické výroby elektřiny a podporujeme kroky vedoucí k udržitelnému rozvoji energetiky. Nicméně jsme přesvědčeni, že výstavba větrných elektráren by měla probíhat s maximálním ohledem na krajinný ráz, místní ekosystémy a volně žijící zvěř.

V mnoha případech dochází ke stavbě větrných elektráren na místech, kde výrazně narušují přirozený vzhled krajiny, negativně ovlivňují migraci a životní podmínky živočichů a v některých oblastech mají i nepříznivý vliv na kvalitu života místních obyvatel. Proto zastáváme názor, že větrné elektrárny by měly být budovány pouze na takových lokalitách, kde jejich přínos převýší případné negativní dopady.

Vyzýváme proto k pečlivé analýze všech projektů větrných elektráren, k odbornému posouzení jejich vlivu na životní prostředí a k transparentní komunikaci s veřejností. Je důležité hledat taková řešení, která budou skutečně přínosná nejen pro výrobu čisté energie, ale i pro krajinu a přírodu, která nás obklopuje.“

Zdroj: MěÚ Bruntál