JESENÍKY (FOTO) | Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách se samovolně sesunula v uplynulých dnech v oblasti Velkého kotle.

 

Masa, složená z desek a prachového sněhu o tloušťce asi 2,5 metru sjela po skoro kilometrové dráze. „Plocha, která se odtrhla od spodní vrstvy přemrzlého staršího sněhu, měřila na délku cca 300 metrů. V jejím dosahu se pravděpodobně nikdo nepohyboval, a tak nevíme ani přesné datum, kdy do údolí sjela. Vzhledem k délce dráhy a množství sněhu se ale rozhodně jedná o nejmohutnější lavinu, jaká se v posledních dvaceti letech v tomto pohoří vytvořila,“ uvedl Jiří Hejtmánek, lavinový preventista Horské služby Jeseníky.

V pohoří je stále vyhlášen 3. stupeň lavinového nebezpečí. „I přes tuto událost ale neuvažujeme o zvýšení na stupeň 4. Vzhledem ke krátkodobým oteplením a následujícím snížením teplot pod bod mrazu se vrstvy sněhu pomalu sesedají. Přesto znovu upozorňujeme všechny, kteří se v Jeseníkách pohybují, aby lavinové nebezpečí nebrali na lehkou váhu,“ důrazně varoval návštěvníky pohoří Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky.