MĚSTO ALBRECHTICE (FOTO) | Čtyři jednotky hasičů zasahovaly ve Městě Albrechticích na Krnovsku. Kůň tam spadl do čtyři metry hluboké studny.

Foto: HZS MSK

Operační středisko hasičů bylo o události ve Městě Albrechticích informováno krátce před půl sedmou ráno v pátek 1. prosince 2017. Na místo události byly ihned vyslány jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Krnov s jedním zásahovým automobilem a dále ze stanice Ostrava – Přívoz se speciálním technickým automobilem vybaveným prostředky pro záchranu zvířat a vyprošťovací automobil ze stanice Bruntál. Spolu s jednotkami HZS MSK byli na místo vysláni i jejich kolegové z jednotky sboru dobrovolných hasičů z Města Albrechtic.

Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že došlo k pádu koně do čtyři metry hluboké studny o rozměrech tři krát tři metry, ve které bylo přibližně 60 centimetrů vody, a kůň nebyl schopen se sám z této pasti dostat.

„Hasiči proto ihned zahájili odčerpávání vody ze studny a přikryli koně dekou tak, aby zabránili prochladnutí uvězněného zvířete. Hasiči dále zajistili ke koni přístup jeho majitelky pomocí žebříku, která po celou dobu zásahu koně uklidňovala,“ informoval zastupující tiskový mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

U zásahu asistovala i přítomná veterinární lékařka, která před vyproštěním koně podala zvířeti uklidňující léky. Následně bylo zahájeno vyproštění uvězněného zvířete pomocí speciální sítě Equivet, kterou na místo události dovezl speciální technický automobil ze stanice Ostrava – Přívoz.

„Speciální síť Equiet je určena na záchranu koní, skotu a dalších velkých zvířat ze studní, výkopů či bahna, která byla pořízena z finančních prostředků města Ostravy,“ doplnil mluvčí Popp.

Pro vyprošťovací automobil ze stanice Bruntál již bylo vysvobození koně, zavěšeného do speciální sítě, pomocí svého silného ramene lehkou záležitosti.  „Po úspěšné záchranné akci měl kůň pouze lehké odřeniny způsobené pádem. Po prohlednutí veterinářky si zvíře mohla majitelka odvézt zpět do stáje,“ uzavřel zastupující mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

Podívejte se na fotografie ze zásadu!