MSK (FOTO) | Posádky zdravotnická záchranné služby Moravskoslezského kraje, včetně vozidla pro speciální transporty, se ve středu 10. ledna odpoledne podílely na komplikované záchraně vážně nemocného dítěte. Šestiměsíční děvčátko bylo hospitalizováno na klinice dětského lékařství ostravské Fakultní nemocnice. Pacientka se nacházela v život ohrožujícím stavu a pro její další léčbu byl nezbytný transport na specializované pracoviště do Prahy.

Foto: HZS MSK

„Ten bylo z důvodu šetrnosti a náročnosti nutno realizovat letecky a zajistil jej vojenský letoun. Na mošnovském letišti přistál i s kompletním týmem specialistů a rozsáhlým vybavením. Právě jejich přepravu musely zajistit dva sanitní vozy. Operátoři pro cestu za pacientkou vyčlenili týmy RZP ze stanovišť ve Studénce a Ostravě-Jihu. Před půl čtvrtou dorazila vozidla do FN Ostrava. Pražský tým specialistů pak provedl zajištění dítěte pomocí speciální mimotělní metody ECMO,“ sdělil Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK.

„Po půl šesté byla vozidla ZZS MSK (posádka s vozidlem pro speciální transporty z Ostravy-Jihu a RZP Bílovce) opět přistavena ve Fakultní nemocnici Ostrava. Tým s veškerým vybavením a nyní i pacientkou na palubě pak absolvoval cestu zpět na letiště v Mošnově. Po bezproblémové jízdě je záchranáři dopravili až k připravenému letounu, který záhy odstartoval k letu do Prahy,“ řekl dále Humpl.

K přepravě dítěte bylo zapotřebí složité a bezchybně funkční technické zařízení. „Pro tento účel výborně posloužil sanitní vůz pro speciální transporty, který ZZS MSK využívá od roku 2016. Vozidlo je v ambulantní části vybaveno množstvím přídavné elektroinstalace a měničů napětí (12/230 V), jež pomáhají realizovat bezpečné transporty pacientů se selháním životních funkcí. Na palubě tak lze převážet například nemocné, vyžadující dočasnou mechanickou podporu krevního oběhu, mimoplicní ventilaci a podobně, protože přístroje, používané v těchto případech, fungují často dlouhodobě pouze na 220V,“ řekl závěrem Humpl.