BRUNTÁL, PRAHA (FOTO) | Prezident ČR Miloš Zeman vyznamenal devadesátiletého válečného veterána Petra Becka z Bruntálu. Propůjčil mu Řád Tomáše Garrigua Masaryka – I. třídy.

Foto: STA Bruntálsko

28. října si připomínáme Den vzniku Československa. Tento významný den každoročně vyvrcholí udílením státního vyznamenání ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Prezident České republiky Miloš Zeman letos vyznamenal devadesátiletého válečného veterána Petra Becka z Bruntálu.

„Prezident České republiky propůjčuje Řád Tomáše Garrigua Masaryka – I. třídy Petru Beckovi, který uprchl z Osvětimi a v sedmnácti letech bojoval za svobodu naší země. Řád se propůjčuje za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv,“ ve svém proslovu zdůraznil vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Petr Beck

Petr Beck, který v létě oslavil devadesáté narozeniny, je jediným žijícím občanem Bruntálu, který žil ve městě ještě před druhou světovou válkou, než nacisté jeho rodinu na prahu války z pohraničního města vyhnali. V Osvětimi přišel o maminku, bratra a další příbuzné, jemu samotnému se nakonec podařilo nabýt svobodu útěkem z pochodu smrti a v březnu roku 1945 se přidal k osvobozující Rudé armádě.

Petr Beck se letos v červnu stal čestným občanem města Bruntálu. Nejvyšší městské ocenění mu udělilo tamní zastupitelstvo na svém slavnostním zasedání. U této příležitosti obdržel také Zlatý odznak Moravskoslezského kraje.