KRNOV | V noci na středu 15. května hořelo ve středisku volného času (SVČ). Požár zničil recepci, vodou byly poškozeny chodby v přízemí, zplodiny hoření se rozšířily téměř do celé budovy, která je na seznamu nemovitých kulturních památek.

Foto: Facebook – Město Krnov

„Požár pravděpodobně způsobila technická závada na elektroinstalaci, přesná příčina je stále v šetření Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje,“ uvedla bezpečnostní referentka městského úřadu Věra Vaňková, u níž se shromažďují faktury za odstraňování škod. „Zatím víme, že sanační práce budou stát minimálně půl milionu korun. Po jejich ukončení bude následovat výmalba všech zasažených prostor a pořízení nového mobiliáře. Náhradu škod budeme uplatňovat u naší pojišťovny v rámci pojistného plnění,“ dodala.

Z důvodu velkého rozsahu škod se nebudou až do odvolání konat ve Střeleckém domě akce a také zájmové útvary. Pro ty byly v rámci možností zajištěny náhradní prostory. Recepce SVČ našla dočasné působiště v odloučeném pracovišti v Žižkově ulici, které se nachází v prvním patře školní jídelny. Otevřeno pro veřejnost má od pondělí do pátku vždy od 14.00 do 17.00 hodin. Informace lze získat také na tel. č. 775 055 212 nebo e-mailu: recepce@svckrnov.cz.

V těchto dnech v budově SVČ pracovníci odborné firmy provádějí sanační práce. „Vybourali sádrokartonové stěny recepce a nyní čistí speciálním chemickým prostředkem stěny, okna, dveře i nábytek. Na základě příznivých výsledků stěrů ze stěn se tyto práce netýkají velkého sálu, mateřského centra a přístavby,“ řekla ředitelka SVČ Krnov Veronika Kozlíková, která ihned po požáru začala se svým týmem zaměstnanců odstraňovat škody.

„Museli jsme vyhodit všechny koberce, kouřem zasažená křesla, židle, stoly a další mobiliář a abychom mastnou černou špínu nešířili dále po budově, bylo třeba umýt všechny dveře, okna, nábytek. Teď čistíme obsah veškerých skříní, protože se zplodiny dostaly i dovnitř. Není to vůbec příjemná práce a velmi si cením obětavosti všech pracovníků, kteří bez ohledu na čas a své zdraví takto pomáhají, za což jim i touto cestou moc děkuji,“ uvedla ředitelka. Pokud práce půjdou podle plánu, měl by být objekt zprovozněn do začátku prázdnin, aby se zde mohly konat plánované příměstské tábory.

Požár v SVČ nahlásila paní Dagmar Remešová, která si všimla blikajícího světla v oknech. „Velmi jí tímto děkujeme, protože jen díky její pohotovosti se požár nerozšířil do dalších částí budovy a nezpůsobil nevyčíslitelné škody,“ uvedl po požáru tajemník městského úřadu Igor Kozelek. K díky se přidal i starosta města Tomáš Hradil, který paní Remešové osobně poděkoval ve středu 29. května.

Duchapřítomnost všímavé seniorky zachránila nejen majetek města, ale také životy. V přízemí objektu se totiž nachází byt domovníka, v němž spaly dvě osoby, které vzbudil až příjezd hasičů.

Také majetek loutkářského souboru Krnováček, který má své prostory v sousedství recepce, byl uchráněn. „I když na první pohled zůstala loutkárna nedotčena, tak zápach z požáru byl všude, což nejspíš na loutkách, kostýmech, oponě bude asi cítit ještě nějakou dobu. Nejhorší je asi černý prach – saze, které se dostali i k nám. Stoly utřeme, ale jak vypadají aktuálně používané loutky, kulisy a podobně netušíme, neboť je středisko mimo provoz a vedení nás požádalo, abychom tam zatím nechodili, dokud neproběhne hlavní úklid. Pak asi nejspíš budeme muset čistit, případně vyprat mnohé textilie a kostýmy loutek,“ uvedla vedoucí souboru Šárka Kleinová. Soubor musel zrušit také plánovaná představení a zpozdí se příprava pohádek připravovaných na novou sezonu.

„Mluvené zkoušky jsme si přesunuli do jiných prostor, ale jinak budeme zkoušet, až se objekt uvede do normálního provozu. Podstatné ovšem je, že vše je řešitelné a soubor se s tím určitě zase nějak popasuje,“ uzavřela Šárka Kleinová.

Zdroj: MěÚ Krnov

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.