KRNOVSKO | Na dvou místech u Krnova a Osoblahy odborníci objevili vzácné ropuchy krátkonohé. Jde o jediná místa na Moravě a ve Slezsku, kde se tito obojživelníci podle expertů vyskytují. Nyní jsou již hotová prvotní opatření na podporu kriticky ohrožené ropuchy krátkonohé nedaleko Krnova.

Foto: Filip Šiffner
„Ropucha krátkonohá patří mezi nejohroženější obojživelníky a v České republice ji hrozí vyhynutí. Je silně vázaná na pionýrské biotopy se spoře zarostlou půdou a s opakovaně se tvořícími periodickými tůňkami a kalužemi. Takových lokalit je v Česku málo a ropucha proto osídluje hlavně sekundární člověkem ovlivněná stanoviště jako jsou pískovny, lomy a různé těžební oblasti nebo vojenská cvičiště,“ sdělil Filip Šiffner.
Do nedávna byla známa pouze z Čech a na Moravě byla objevena až v roce 2019 v bývalé pískovně a nyní uzavřené skládce stavebního materiálu u Krnova. O rok později byla při biologických průzkumech těžebních ploch na Bruntálsku nalezena ještě ve staré pískovně u Osoblahy.
„Na skládce u Krnova se ropuchy pravděpodobně rozmnožovali v kalužích, které zde vznikaly po pojezdu těžké mechanizace. Po uzavření skládky se kaluže tvořily minimálně, plocha začínala zarůstat vegetací a ropuchám hrozilo, že zde brzy po objevení vyhynou. Proto zde Moravskoslezský krajský úřad a MěÚ Krnov vyhlásily na části plochy bývalé skládky přechodně chráněnou plochu (PChP) a začátkem listopadu zde pod záštitou AOPK a ČSOP bylo vytvořeno deset různorodých mělkých tůní pro rozmnožování, stržen travní drn v okolí a navršeny hromady zeminy a kamenů jako možný úkryt a zimoviště pro obojživelníky a plazy,“ uvedl dále Šiffner.
„V bývalé pískovně se totiž vyskytují další vzácné druhy jako jsou silně ohrožená žába blatnice skvrnitá nebo evropsky významná kuňka žlutobřichá, také zde žije ropucha obecná a zelená. Z plazů např. užovka hladká a obojková, slepýš kolchický nebo kriticky ohrožená zmije obecná. Skládka je tak mimo jiné jednou z nejvýznamnějších herpetologickych lokalit na severní Moravě a ve Slezsku co se počtu druhů týče. O lokalitu bude nutné pečovat pravidelně aby nezarůstala travinami a náletovými dřevinami,“ řekl Šiffner závěrem.

Foto: Filip Šiffner