KRNOV | Vláda uvolnila některá mimořádná opatření a tak od pondělí 20. dubna bude možné opět uzavírat manželství. Počet osob přítomných u sňatečného obřadu je ale omezen na pouhých deset.

Foto: ilustrační Pixabay

„Znamená to účast snoubenců, jejich dvou svědků, oddávajícího, matrikáře a nejvýše čtyř dalších osob,“ uvedl matrikář Filip Rožanský. Účastníci sňatečného obřadu budou muset dodržovat odstupy s výjimkou osob sdílejících společnou domácnost a novomanželů.

Samozřejmostí je také respektování základních preventivních pravidel, jako je hygiena rukou, povinná ochrana horních cest dýchacích nebo dezinfekce všech použitých pomůcek. „Snoubenci ale roušku mít nebudou. A to nejen kvůli prvnímu manželskému polibku, ale také proto, abychom viděli, že to byli právě oni, kteří řekli ano,“ upřesnil.

Obřad se bude muset také obejít bez podání ruky ke gratulaci. „Výjimku tvoří nerizikové osoby sdílející společnou domácnost,“ uzavřel Filip Rožanský.

Rezervovat termíny k uzavření manželství si snoubenci mohou u pracovníků oddělení matriky, občanských průkazů, cestovních dokladů a evidence obyvatel, kteří jim také poskytnou potřebné informace.

Pokyn ministerstva vnitra k postupu při konání sňatečných obřadů od 20. dubna 2020

Zdroj: MěÚ Krnov