MSK (FOTO) | Hned do tří taktických cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS) na území Moravskoslezského kraje, spojených se simulací úniku nebezpečné látky (2x amoniak, 1x chlor), se záchranou jedné zraněné osoby a evakuací dalších zaměstnanců se v posledním týdnu zapojily jednotky profesionálních (HZS MSK) a dobrovolných hasičů. Dohánějí tak dlouhodobá covidová omezení, kdy se nemohlo takto společně cvičit.

Do cvičení v Mondelézu s únikem amoniaku (čpavku) z netěsné trubky uvnitř strojovny se v úterý 14.9.2021 zapojily dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanic v Opavě a Ostravě-Zábřehu a čtyři jednotky dobrovolných hasičů – Opava-Komárov, Opava-Kylešovice, Brumovice a Hradec nad Moravicí, tj. v součtu více než tři desítky hasičů a 10 vozidel. S nimi Policie ČR (4 příslušníci), Městská policie Opava (4), ZZS MSK (2) a samozřejmě vhodnými ochrannými prostředky vybavení zaměstnanci firmy na cukrovinky.

Do cvičení v Aquaparku Olešná s únikem chloru v chlorovně z velké lahve s netěsnícím ventilem se zapojilo v pondělí 20.9.2021 také celkem šest jednotek hasičů – dvě ze stanic HZS MSK Frýdek-Místek a Nošovice, s nimi čtyři jednotky dobrovolných hasičů – Frýdek, Dobrá, Paskov a Frýdlant nad Ostravicí, tj. v součtu více než tři desítky hasičů a 11 vozidel. Dalších 11 cvičících měly další složky IZS (PČR, MP FM a ZZS MSK).

Do cvičení na zimním stadionu v Českém Těšíně s únikem amoniaku ze strojovny se zapojilo v pondělí 20.9.2021 celkem 5 jednotek hasičů, z toho dvě z HZS MSK (stanice Český Těšín a Karviná), vedle toho tři jednotky dobrovolných hasičů – Český Těšín-Město, Český Těšín-Mosty a Havířov, celkem 26 hasičů a 9 vozidel. Dalších 9 cvičících měly další složky IZS (PČR a MP Český Těšín).

Postup při záchraně osoby a likvidace následků simulované chemické havárie byl obdobný. Po příjezdu na kontaktní místo v bezpečné vzdálenosti od areálu postiženého subjektu se zasahující hasiči kontaktovali se zdejšími pracovníky, kteří jim specifikovali místo havárie.

V první řadě šlo o záchranu osoby. Při úniku čpavku mohli hasiči do zasaženého prostoru „pouze“ s dýchací technikou, ale postupovat s největší opatrností, u chloru se museli nejprve navléci do OPCH. Po jejich návratu i se zraněnou osobou musela nejprve ona a pak i tito zasahující hasiči projít dekontaminační sprchou. (V Mondelézu byla na záchranu figurantky ze strojovny použita vyváděcí maska s napojením na vzduchovou lahev zasahujícího hasiče.)

Střídala je skupina hasičů v OPCH, vybavená technickými prostředky na provizorní, ale pečlivé utěsnění trubky. Pouze u úniku chloru v akvaparku byla netěsná láhev při příchodu hasičů již prázdná. Nebylo co utěsňovat. I tito hasiči ale museli projít dekontaminací.

Protože vždy hrozil únik mraku s chemickou látkou mimo areál, podle aktuální povětrnostní situace hasiči na okraji areálu zkrápěli ovzduší vodou pomocí monitorů, resp. hadic. Mimo areál jezdila vozidla složek IZS s mobilními sirénami, které zvukem i mluveným slovem varovaly (tentokrát jen cvičně) přede nebezpečím intoxikace – s doplňujícími radami, např. nevycházet ven, zavřít okna atd.

Zdroj: Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje