MSK | V Moravskoslezském kraji je celkem 1032 škol a školských zařízení od různých zřizovatelů. Do mateřských, základních, středních, vyšších odborných škol a konzervatoří první školní den nastoupí asi 190 tisíc žáků.

Foto: ilustrační – Pixabay

V Moravskoslezském kraji se pozvolna začíná projevovat příznivý demografický vývoj, do prvních tříd nastoupí více prvňáčků než vloni. „V loňském roce zaznamenaly základní školy v regionu výrazný úbytek prvňáčků, do prvních tříd nastoupilo o 650 dětí méně než rok předtím, letos se konečně karta obrátila. Do školy začne v tomto školním roce v našem kraji chodit o 60 dětí více. Je to sice malý rozdíl, ale je to dobrá zpráva pro základní školy,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny a dodal, že vliv na počet budoucích prvňáčků měl i nárůst dětí s odkladem povinné školní docházky.

Do základních škol v kraji celkem nastoupí 104 tisíce dětí. V mateřských školách budou počty obdobné jako v minulém školním roce, v kraji je bude navštěvovat asi 39 tisíc dětí. Počet středoškoláků se od minulého školního roku bude pozvolna zvyšovat. „Dětí nad 15 let v našem kraji postupně přibývá. Od září bude v našem regionu navštěvovat první ročníky středních škol o 200 žáků více a číslo se bude rok od roku stále zvyšovat. Letos jsme na čísle 46 tisíc středoškoláků, o další tisícovku poskočíme za dva až tři roky,“ vypočítal náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny a doplnil, že v kraji je 134 středních škol, 91 z nich zřizuje Moravskoslezský kraj.

„Na středních školách v kraji přibyly nové obory. Například Albrechtova střední škola v Českém Těšíně nově nabízí obor Sladovník- pivovarník, na ostravské Střední škole technické a dopravní je nový obor Železničář, také se otevřelo osmileté gymnázium ve Frýdku-Místku,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny s tím, že ve školním roce 2020/2021 by se mohly otevřít další nové obory. „Ve schvalovacím řízení jsou Informační technologie na střední škole v Jablunkově, Střední škola profesora Matějčka Ostrava má v plánu otevřít obor Předškolní a mimoškolní pedagogika,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

Moravskoslezský kraj bude pokračovat v krajských stipendiích, letos budou vypláceny žákům prvních až třetích ročníků vybraných oborů. Změny v krajských stipendiích nastanou od příštího školního roku, počet podporovaných oborů se zvýší ze stávajících 17 na 27. Taky se změní podmínky získání stipendia a výrazně se zvýší prospěchová složka stipendií.
„V tomto školním roce nastanou ve školství zásadní změny, od ledna 2020 by měla platit reforma financování regionálního školství. Některé dílčí změny této reformy se spouští už nyní. V základních i středních školách se častějším dělením hodin rozšíří počet hodin výuky. Hlavním ukazatelem pro financování tak už nebude počet žáků, ale počty odučených hodin,“ vysvětlil náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny s tím, že se v nejbližších dnech očekává první návrh nové vzdělávací strategie 2030+, kterou připravuje ministerstvo školství.

Od ledna 2020 by se měly ve školách zvýšit platy, o 10% pedagogům a o 7% nepedagogickým pracovníkům. V průběhu školního roku by měla začít platit novela vyhlášky o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, také bude upraveno financování asistentů pedagogů ve speciálním školství.

Zdroj: MSK

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.