MSK | Výletníci nebudou platit vstupné v ostravské ZOO, zdarma budou i například Stezka Valaška nebo Svět techniky v Dolních Vítkovicích. Do projektu se zapojily i méně známé atraktivity. Na posílení cestovního ruchu, který zvýšením počtu návštěvníků kraje podpoří i regionální podnikatele, dá kraj přes 30 milionů korun. Dnes to na svém jednání schválili krajští zastupitelé.

Foto: plakát akce MSK

„Kvůli pandemii koronaviru se nejen u nás cestovní ruch skoro úplně zastavil. To negativně ovlivnilo mnohé podnikatele, pro některé z nich může mít výpadek příjmů fatální následky. Doufám, že se nám do kraje podaří nalákat co nejvíce turistů, kteří sice nebudou platit vstupné, ale za to u nás utratí své peníze. Ať už za jídlo, ubytování nebo třeba na pumpách,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Stezka Valaška, Svět Techniky, Archeopark a další desítky atraktivit zdarma
Za poslední roky zaznamenal Moravskoslezský kraj pravidelný nárůst návštěvnosti, v rámci republiky byl mezi největšími „skokany“. Projekt VSTUPY ZDARMA má region opět zviditelnit a pomoci vrátit se k pozitivnímu trendu, kdy se o Moravskoslezský kraj zajímalo více a více výletníků. Zároveň má projekt za cíl podpořit podnikatele a to nejen v cestovním ruchu.

Vstupné se nebude platit na hradech a zámcích, galeriích, rozhlednách a dalších atraktivitách. Jejich seznam je na webové stránce vstupyzdarma.cz. Zapojeným atraktivitám vstupné vykompenzuje Moravskoslezský kraj. „Výši příspěvků pro provozovatele jednotlivých atraktivit určí jejich tržby ze vstupného z minulého roku. Necháme si předložit tržby za září a říjen roku 2019 a tuto částku navýšíme o 15 procent,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška s tím, že v případě malých atraktivit s tržbami do 55 tisíc korun bude bonus 30 procent. Takto kraj rozdělí přes 30 milionů korun.

Stezka Valaška, Svět Techniky, Archeopark a další desítky atraktivit zdarma
Koronavirus ovlivnil cestovní ruch zejména ve druhém kvartále letošního roku. V rámci celé republiky klesla návštěvnost o 83 procent, Moravskoslezský kraj zaznamenal úbytek turistů o 76 procent.

Návštěvnost Moravskoslezského kraje každoročně stoupala přibližně o 10 procent, v roce 2017 navštívilo kraj 896 742 lidí, v roce 2018 přicestovalo 985 795 turistů, v roce 2019 to už bylo 1 015 746 hostů, kteří se ubytovali v penzionech nebo hotelech.
Cestovní ruch má dopad i na ekonomiku, turisté do regionu vloni přinesli přes 10 miliard korun.

 

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.