MSK | Začíná Fajne léto, cyklus akcí, které nabízejí zajímavá místa Moravskoslezského kraje. Víkendové akce už devátým rokem představují atraktivity zaměřené na techniku a průmyslovou tradici. Letos výletníky Fajne léto zve do krnovské synagogy, kosárny v Karlovicích, osoblažskou úzkokolejku, do Dolu Michal a vodního mlýnu Wesselsky. Všude je připraven zajímavý program.

Foto: STA Bruntálsko

„Fajne léto provádí vybranými atraktivitami zařazenými v Technotrasy. Letos se začne v Krnově, kde lidé poznají zákoutí tamní synagogy s židovskou kulturou, ochutnají kosher jídla, ale také zažijí položení stolpersteinu na náměstí. Jde o kovovou dlaždici, která má připomínat oběti holocaustu. Říká se jim kameny, o které je třeba klopýtnout. V neděli odpoledne bude takto uctěn obchodník s textilem Adolf Schulhaber, člen krnovské židovské obce,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch Jan Krkoška s tím, že Fajne léto se v Krnově koná už tento víkend od 10. do 12. července. Návštěvníky také čekají jedinečné chvíle ve společnosti předních nositelů židovské kultury, workshopy a koncerty. Vstupenky jsou k dispozici na stránkách festivalu.

Za dva týdny po Krnově pozve Fajne léto do Kosárny v Karlovicích. V sobotu 25. července bude celé odpoledne patřit tradicím. Výletníky čeká zatloukání hřebíků, řezání pilou, hod podkovou, klepání kosy a pletení košíků z pedigu. Také se mohou těšit na ochutnávky krajových specialit.

Začátek srpna pak bude patřit oblíbeným jízdám na Osoblažské úzkokolejce. V září dostanou lidé možnost prohlédnout si Důl Michal anebo Vodní mlýn Wesselsky. To vše s bohatým doprovodným programem pro malé i velké.

„Náš kraj se množstvím technických památek odlišuje od těch ostatních v České republice. Chceme, aby industriální atraktivity nezůstaly jen zakonzervovány v podobě statických expozic, ale aby nadále žily a nabídly návštěvníkům nejen zajímavé informace a poznání, ale i zábavu. Proto vznikla Technotrasa i Fajne léto, které Moravskoslezský kar podporuje,“ uzavřel náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Zdroj: MSK