MSK | Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2019 představí výjimečné projekty cestovního ruchu a vyzdvihnou osobnosti, které turismus v Moravskoslezském kraji rozvíjí. O vítězích rozhodne také veřejnost.

Foto: Zdenka Spurná

„Cestovní ruch je pro ekonomiku našeho kraje velmi důležitý. Vytváří investice a pracovní příležitosti a přináší zisky. Například v roce 2018 se příjmy z turismu v našem kraji vyšplhaly na osm a půl miliardy korun. Nová soutěž Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje zviditelní dobře fungující projekty, bude také motivací pro ostatní subjekty v cestovním ruchu. Soutěž bude přínosná i pro návštěvníky kraje, kteří tak získají tipy na osvědčená místa, kde k turistům přistupují vstřícně a s respektem,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška, který nad soutěží převzal záštitu.

První ročník cen počítá s pěti soutěžními kategoriemi. Těmi jsou: osobnost cestovního ruchu, nejlepší počin cestovního ruchu, nejromantičtější místo, nejmilejší zařízení pro rodiny s dětmi a nejoblíbenější atraktivita v Moravskoslezském kraji v roce 2019. „Hlasující budou volit svého favorita z pěti atraktivit a míst předem schválených odbornou komisí. O nejromantičtějším místu, nejmilejším zařízení pro rodiny s dětmi a nejoblíbenější atraktivitě rozhodne široká veřejnost, tedy každý, kdo má zájem v soutěži hlasovat. O osobnosti cestovního ruchu a nejlepším počinu pak rozhodnou odborníci v cestovním ruchu, kteří se dobře orientují v místních poměrech. Těchto asi 200 subjektů oslovíme interně s žádostí o spolupráci na této soutěži,“ dodal David Karčmář, ředitel krajské destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism, která soutěž ve spolupráci s Moravskoslezským krajem pořádá.

Lidé mohou hlasovat na webové stránce Ceny cestovního ruchu až do 13. 2. 2020. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 28. 2. 2020 v rámci veletrhu Dovolená na ostravské Černé louce.

„Pokud se soutěž osvědčí, rádi bychom v ní pokračovali i nadále. Předpokladem je každoroční vyhlašování, avšak a drobnými úpravami, například co se týká obměny jednotlivých soutěžních kategorií,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Finalisté prvního ročníku Cen cestovního ruchu MSK:

Kategorie I – Osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2019
Markéta Kouřilová, kastelánka státního zámku Raduň
Jiří Nakládal, předseda Spolku Bílá v Beskydech a majitel NA BÍLÉ | BESKYDY
Lumír Plac, ředitel Hornického muzea Landek Park
Jiří Stejskalík, čestný člen Klubu českých turistů
Růžena Zapletalová, ředitelka Městského muzea Rýmařov

Kategorie II – Nejlepší počin cestovního ruchu roku 2019 v Moravskoslezském kraji
Expozice textilní výroby Hedva Český Brokát, Rýmařov
KOX – Stará koksovna v Dolních Vítkovicích, Ostrava
Muzeum Jantarové stezky a Hedvábné cesty, Ostrava
Rozhledna Šibenice, Stěbořice
Stezka Valaška, Pustevny

Kategorie III – Nejromantičtější místo v Moravskoslezském kraji
Balerův mlýn, Spálov
Bezručova vyhlídka, Hradec nad Moravicí
Obora Hukvaldy, Hukvaldy
Poutní vrch Cvilín, Krnov
Uhlířský vrch, Bruntál

Kategorie IV – Nejmilejší zařízení pro rodiny s dětmi v Moravskoslezském kraji
Davidův Mlýn, Staré Těchanovice
Dětský letní park, Bílá
Jarošův statek, Studénka
Resort Kopřivná, Malá Morávka
Skalka family park, Vřesina

Kategorie V – Nejoblíbenější atraktivita v Moravskoslezském kraji
DinoPark, Doubrava
Dolní Vítkovice, Ostrava
Osoblažská úzkokolejka, Osoblaha
Stezka Valaška, Pustevny
Zoo Ostrava, Ostrava

Zdroj: MSK