KRNOV, JEŽNÍK | Budova bývalé léčebny na Ježníku změní majitele. Rozhodli o tom zastupitelé, když schválili její prodej Soukromému středisku praktického vyučování Renova. Kupující za budovu zaplatí čtyři miliony korun.

Foto: MěÚ Krnov

Obecně prospěšná společnost, která v současnosti sídlí v Miloticích nad Opavou, má v plánu na Ježník přesunout celé školské zařízení, tedy dílenské prostory, internát i jídelnu pro žáky uměleckého oboru restaurátor historického nábytku. „Docílíme tak zkrácení zbytečného cestování studentů, kteří mají teoretickou výuku ve Střední škole průmyslové Krnov v Soukenické ulici,“ uvedl František Tomčala ml., který je v Renově kurátorem tamního muzea nábytku.

Středisko Renova založili manželé Tomačalovi v roce 1999. Nabízí školní vzdělávací program uměleckořemeslné zpracování dřeva – restaurátorské práce, a to od roku 2000 jako jediné v Moravskoslezském kraji. „V Miloticích vlastníme rozlohou větší objekt, než je ten, který nyní kupujeme v Krnově, ale k přesunu máme pádný důvod. Poslední dobou, dva tři roky, nás trápí, že žáků je málo a navíc se poměry se obrátily, už máme ve třídách více děvčat než chlapců. Problémem je, že rodiče k nám děti do školy nechtějí dát, když zjistí, že musí jít z nádraží dva kilometry lesem, než dojdou do školy. Proto jsem hledali prostory ve městě. Oslovili jsme města Krnov, Bruntál, Opava, jaké objekty by nám mohla nabídnout, a Krnov je pro nás nejvýhodnější, protože teorii nám učí zdejší střední škola průmyslová,“ řekla ředitelka Renovy Jaroslava Tomčalová.

Ke koupi se společnost Renova rozhodla i přesto, že budova není v dobrém technickém stavu a investice do její rekonstrukce budou značné. „Jsme si vědomi toho, že dům musí projít celkovou rekonstrukcí, ale už jsme si to jednou vyzkoušeli a spoustu věcí umíme udělat sami. Do Krnova bychom se chtěli přestěhovat do dvou let, ale jestli se nám to podaří, to teď skutečně nejsem schopna odhadnout,“ dodala Jaroslava Tomčalová. Více informací o středisku praktického vyučování Renova i muzeu nábytku, které provozuje, najdete na webu muzeumnabytku.cz.

Budova na Ježníku pochází z roku 1932. Původně v ní byl hotel, pak léčebna vojáků Wehrmachtu, po válce plicní léčebna. Nemovitost město dostalo v roce 2010 darem od Moravskoslezského kraje, ale jeho původní plán zde vybudovat domov pro seniory nebyl realizován, a tak objekt nabídlo k prodeji. Původní prodejní cena léty pro nezájem klesala z deseti milionů až na čtyři miliony korun. Manželé Tomčalovi byli jedinými zájemci.

Zdroj: MěÚ Krnov