MALÁ MORÁVKA, KARLOV POD PRADĚDEM (AKTUALIZOVÁNO) | V místní části v Karlově pod Pradědem v Malé Morávce na Rýmařovsku se zranil devětačtyřicetiletý muž. Spadl ze sedačkové lanovky.

Foto: ilustrační ZZS MSK

O pádu devětačtyřicetiletého muže ze sedačkové lanovky v místní části Karlov pod Pradědem v Malé Morávce na Rýmařovsku, a to i s konstrukcí sedačky, byli operátoři Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Moravskoslezského kraje (MSK) informováni tři minuty po sobotní 23. února 2019 třinácté hodině.

„Členové Horské služby Jeseníky dispečerům ZZS oznámili, že k pádu došlo z výšky tří až čtyř metrů a u postiženého se může jednat o poranění dolní končetiny a pánve,“ informoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

„Vzhledem k okolnostem a skutečnosti pádu z výšky i doporučeným postupům, operátoři záchranné služby vyslali na pomoc nejen pozemní posádku, ale také vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy. K pacientovi dorazila nejprve skupina rychlé zdravotnické pomoci, a to v čase 13.21 hodin, tedy patnáct minut od převzetí události operačním střediskem. Následně ve 13.35 hodin dosedl na místě i ostravský vrtulník,“ upřesnil mluvčí Humpl.

Podle informací, které mají záchranáři k dispozici, měl muž po pádu z lanovky sám dojít za doprovodu svých známých do restaurace ski areálu, odkud byla teprve s časovým skluzem informována policie a horská služba.

„První, kdo muže ošetřoval, byli právě její členové a horská služba také následně po 13. hodině kontaktovala zdravotnickou záchrannou službu. Pacient byl při vědomí a mimo ohrožení života. Záchranáři jej uložili do vakuové matrace. Zasahující lékař nevyloučil možné vnitřní poranění, a proto byl vrtulníkem přepraven do ostravské Fakultní nemocnice,“ dodal mluvčí záchranářů.

Celý případ pádu sedačky lanovky vyšetřují policisté na Bruntálsku. „Na předmětné sedačce seděl devětačtyřicetiletý muž, který měl spadnout z výšky zhruba tří metrů. Zranění muže není dosud specifikováno, z místa byl transportován do nemocnice,“ přišla v sobotu s prvotními informacemi o události ve ski areálu mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná.