OPAVSKO, HÁJ VE SLEZSKU (FOTO) | Pestrý třídenní kulturní a společenský program zažilo několik tisíc návštěvníků na velkolepé akci Oživlá historie aneb Slezsko a napoleonské války v místní části Lhota v Háji ve Slezsku. V areálu proběhla ukázka bitvy historických vojsk a na pódiu vystoupily hudební skupina Čechomor, slovenská zpěvačka Kristína i kapela KOFE-IN.

Foto: Roman Konečný

Obec Háj ve Slezsku má za sebou jedinečnou a významnou akci v Moravskoslezském kraji. Velkolepá událost „Oživlá historie aneb Slezsko a napoleonské války“ se uskutečnila v areálu Mlýna vodníka Slámy v místní části Lhota v Háji ve Slezsku o víkendu od pátku 18. do neděle 20. května 2018. Pořadatelé si tam připravili širokou škálu pestrého kulturního a společenského programu.

Ten nabídl všem věkovým skupinám ukázky života a bitvy z období napoleonských válek. Mezi sebou se utkalo přes 200 historických vojáků z Česka, Slovenska, Polska, Rakouska a Ukrajiny. Kulturní program zpestřili hudební skupiny Čechomor (letos slaví třicetileté výročí a na akci obdržel dort) a Black Band, zpěváci Pavel Dobeš, Vlasta Redl a Kristína, kapely KOFE-IN, Element, Světlo, Kyjovické Klepeto, a nechyběly ani cimbálová muzika Grunt, dechovka a večerní Oldies párty s DJ a ohňová show.

„Děkuji vám všem, že jste přišli a užíváte si s námi celý třídenní program. Děkuji všem, kteří nás podpořili, hlavně Moravskoslezskému kraji, a také všem pořadatelům za odvedenou práci,“ děkoval na podiu starosta obce Háj ve Slezsku Karel Palovský. Akcí provázel průvodním slovem moderátor Radek Vráblík.

Velkolepou událost zaštítili předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček a ministr zemědělství ČR Jiří Milek. Akci podporují Ministerstvo zemědělství ČR; Moravskoslezský kraj – náměstci hejtmana Lukáš Curylo, Jan Krkoška a Jiří Navrátil; Bernard a Opavia. Mediálními partnery jsou Rádio Čas a regionální zpravodajství Studio STA.

„Oživlá historie byla moc vydařená akce, které se zúčastnilo několik tisíc lidí. Přivedla do našeho regionu nový prvek historické vzpomínky na napoleonskou válku z roku 1815 u Waterloo. Vše bylo doprovázeno výborným kulturním a dalším doprovodným programem. Přátelská atmosféra celé události mě natolik uchvátila, že jsem oproti plánu zůstal až do konce sobotního programu. Pořadatelům patří velké poděkování a moc se těším na příští ročník,“ uzavřel velkolepou událost v Moravskoslezském kraji první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

Fotogalerie

– Průběh pátečního programu

– Pochod historických vojáků do Smolkova

– Sobotní kulturní program

– Ukázka historické bitvy

– Slovenská zpěvačka Kristína

– Hvězda akce – hudební skupina Čechomor

– Nedělní kulturní a společenský program