JESENÍKY | Několik posádek rychlé zdravotnické pomoci opakovaně zasahovalo v průběhu úterý 1. března ve ski areálech v Karlově a na Ovčárně v Jeseníkách.

Foto: ZZS MSK

“Postupně během dne ošetřily a do spádových zdravotnických zařízení přepravily celkem osm pacientů. Až na dvě ženy středního věku byli všichni pacienti ve věku dvanácti až osmnácti let. Nejčastějšími byla poranění končetin nebo zad při lyžování, v jednom případě došlo ke zranění při pádu v lyžárně,” uvedl Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

Dva komplikované zásahy se odehrály v oblasti Malenovic v Beskydech.

V dopoledních hodinách došlo k pádu turistky při sestupu z Lysé hory, na zledovatělém chodníku pod Ivančenou. Vzhledem k obtížně přístupnému terénu u ženy se zraněnou nohou zasahovali nejen horští záchranáři, ale také vrtulník.

“Pomocí palubního jeřábu byl k pacientce spuštěn lékař; po základním ošetření byla z místa vyzvednuta a letecky přepravena do ostravské fakultní nemocnice,” sdělil dále mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Do téhož zdravotnického zařízení musela být o několik hodin později transportována také třináctiletá dívka, která utrpěla bolestivý úraz dolní končetiny při lyžování. I v tomto případě musel být k jejímu ošetření vysazen na místo lékař letecké záchranné služby. Po prvotních opatřeních v rámci odborné péče a podání léků tlumících bolest byla pacientka svezena na saních horské služby k sanitnímu vozidlu pod sjezdovkou. Zde jí byla poskytnuta kompletní přednemocniční neodkladná péče, poté si ji převzali na palubu stroje letečtí záchranáři.