MSK | Žáci základních škol a jejich rodiče by při rozhodování o tom, na které střední škole bude dítě dál studovat, měli školu vybírat i podle jejího zřizovatele a úspěšnosti jejich absolventů. Vyplývá to z výsledků maturitních zkoušek za poslední tři roky.

FOTO: MSK

“Studenti, kteří studovali a letos na jaře maturovali na středních školách zřizovaných Moravskoslezským krajem, byli úspěšní ze 76,69 procent. Úspěšnost žáků maturujících na školách ostatních zřizovatelů byla menší o více než 10 procent, tedy 66,43 procenta,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství Stanislav Folwarczny s tím, že nejúspěšnější u státních maturit jsou studenti gymnázií, nejméně se daří maturitu složit žákům středních odborných učilišť.

Dodal, že ke společné (státní) části maturitní zkoušky se k jarnímu zkušebnímu období 2017 přihlásilo 8 309 žáků (prvomaturantů), což představuje zhruba 97 procent z celkového počtu žáků v posledních ročnících maturitních oborů středních škol v Moravskoslezském kraji ve všech formách vzdělávání. „Jenom ale dvě třetiny z nich maturitu zvládlo a složilo úspěšně. Zároveň se meziročně zvýšil počet těch žáků, kteří maturitní zkoušku nekonali, nebo ji konali neúspěšně,“ upřesnil náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

„Není to tím, že by maturitní testy byly rok od roku těžší, náročnost testů se drží zhruba na stejné úrovni. Souvisí to zřejmě s demografickým vývojem a financováním škol. Dětí a žáků ubývá a je možné, že se na střední školy k maturitě dostanou i ti, jejichž znalosti a schopnosti jsou na nižší úrovni,“ míní náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

Při porovnání výsledků maturitních zkoušek Moravskoslezského kraje a České republiky jsou výsledky kraje v rámci celého Česka průměrné.

Zdroj: MSK