ČR | V České republice roste počet případů nákazy svrabem. Zatímco loni v únoru se tímto onemocněním nakazilo 457 lidí, letos to bylo 815. Nejvíce případů hlásí Plzeňský (98), následovaný Olomouckým (90) a Moravskoslezským krajem (86)*.Mezi časté příznaky patří svědění a zarudnutí pokožky.

Foto: ZDRAVOTNÍ ÚSTAV se sídlem v Ostravě

Laboratorní diagnostikou svrabu se zabývá parazitologická laboratoř Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Svrab je onemocnění způsobené kožním parazitem zákožkou svrabovou, mikroskopickým roztočem, který si v podkoží vyvrtává chodbičky a množí se tam.

Způsobuje úporné svědění, zhoršující se v noci a v teple, vyskytují se také kožní změny na místech jako je meziprstí, zápěstí, lokty, podpaží, prsní dvorce, pupek, genitál, hýždě a kotníky. Při podezření se doporučuje návštěva kožního lékaře, který udělá kožní seškrab pro laboratorní diagnostiku, stanoví diagnózu a indikuje správnou léčbu.

Toto onemocnění se vyskytuje celosvětově a přenáší se převážně dlouhodobým tělesným kontaktem s nemocnou osobou. Nepřímý přenos prostřednictvím kontaminovaného textilu nelze vyloučit, z epidemiologického hlediska však patrně nehraje významnější roli.

Nejdůležitějším epidemiologickým opatřením je vyhledání a léčba nemocných. K tomu pomáhá laboratorní diagnostika prováděná na specializovaném pracovišti Zdravotního ústavu v Ostravě. Svrab v České republice patří mezi povinně hlášená infekční onemocnění.

Zdroj: ZDRAVOTNÍ ÚSTAV se sídlem v Ostravě