VRBNO POD PRADĚDEM | Vrbenská radnice společně se zástupci TECHNICKÝCH SLUŽEB VRBNO s.r.o. a společnosti AQUAstop v.o.s. pozvali obyvatele místní části Mnichova na veřejné projednání možné stavby vodovodu.

Poslední “suché” roky potvrzují vysychání studní. Mají občané zájem o vodovod a investici do přípojek? K tomu se mohli vyjádřit v pondělí 15. května 2017 ve Střeše.

Město Vrbno pod Pradědem už před několika lety rozhodnutím zastupitelstva dalo šanci občanům zajistit si pitnou vodu hloubkovými vrty. Město žadatelům poskytuje dotaci až 40 tisíc korun a tato forma podpory by zůstala i po výstavbě vodovodního řadu do Mnichova. Některé objekty jsou totiž příliš vzdálené, nebo za řekou či silnicí, tam by byly náklady na stavbu vodovodu zcela neefektivní. Navíc by při malém odběru vody v některé odbočce nemohl provozovatel vodovodů a kanalizací a v tomto případě také investor, TECHNICKÉ SLUŽBY VRBNO s.r.o., garantovat kvalitu vody, jaká je v jiných částech města.

Někteří obyvatelé už o vlastní vůli do hloubkových vrtů studní investovali, nyní stojí před složitým rozhodnutím, zda znovu investovat do stavby vlastní přípojky k vodovodu. Ta vyjde za běžný metr zhruba na jeden tisíc korun, přitom někteří odběratelé pitné vody by kopali třeba jen do deseti metrů délky, jiní naopak v desítkách metrů. Existují ovšem možnosti snížení nákladů, například společnými projekty. Naopak připojení nemovitostí na veřejný vodovod jejich cenu významně zhodnotí. Jestli se vodovod bude skutečně stavět, záleží na samotných obyvatelích a jejich zájmu.

Lidé se zajímali, zda město počítá s výstavbou kanalizace v této části, aby se případně dvakrát nekopalo do opravených komunikací. Podle starostky Květy Kubíčkové to není v příštích letech vyloučeno, v tuto chvíli ovšem jde zejména o vodovod, který by měly stavět TS VRBNO s.r.o. Město musí vycházet ze svých možností, jaké investice zahajovat a realizovat.

Zdroj MěÚ Vrbno pod Pradědem MěÚ Vrbno pod Pradědem