DÍVČÍ HRAD, NEULER (FOTO) | V obci Dívčí Hrad, která před druhou světovou válkou byla složena z obcí Dívčí Hrad, Sádek a Životice, bylo na počátku 20. století přes 90% tehdejších obyvatel německé národnosti. Po jejich odchodu po druhé světové válce ale na svou vlast a domovinu nezapomněli a v devadesátých letech minulého století začali opět svůj rodný kraj a kraj svých předků navštěvovat.

„V Dívčím Hradě se němečtí rodáci a potomci německých rodáků zapojili do obnovy domovního kříže na Sádku v letech 2001 – 2003. Poté spolupráce ustala. Navázání kontaktů a obnovení přátelských vztahů pak nastalo v roce 2017, kdy byl připraven společný projekt do Českoněmeckého fondu budoucnosti na zrenovování památníku obětem 1. světové války v Životicích,“ řekl starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk.

Na renovaci navázala Vzpomínková procházka Životice (Seitendorf) – Sádek (Zottig) – Dívčí Hrad (Maidelberg) 1918 – 2018 v sobotu 23. června 2018. A protože se mají přátelské vztahy národů utužovat, obdržel starosta obce Jan Bezděk během vzpomínkové procházky pozvání od pana dr. Rainera – Udo Stecka na setkání s potomky německých rodáků do Neuleru v Německu 27. října 2018.

“Cesta do Neuleru trvala přes devět hodin, proto jsme vyjeli raději už v pátek 26. října brzo ráno. Po příjezdu nás přivítal pan dr. Rainer – Udo Steck, který měl pro nás připraven program – přejezd do Heidenheimu a návštěvu Lesního hřbitova, kde jsme uctili památku jeho maminky Marie – Margarethe Steck položením květin a minutou ticha. Následně jsme si prohlédli rodný dům pana dr. Stecka a vyjeli nad Heidenheim na zámek a hrad a prohlédli si tak město z ptačí perspektivy,” řekl starosta Jan Bezděk.

Heimattreffen (setkání potomků německých rodáků z Dívčího Hradu, Sádku a Životic) se konalo v Neuleru a zúčastnilo se jej přes 30 potomků a jejich rodinných příslušníků. „Během setkání jsme představili zdařilou renovaci památníku obětem 1. světové války v Životicích, která proběhla letos v květnu a červnu, a na kterou přispěli potomci německých rodáků 1.000 EUR a Českoněmecký fond budoucnosti 72.000 korun a představili jsme další zamýšlené projekty vzájemné českoněmecké spolupráce (obnova památníku v Dívčím Hradě, výstavba Rozhledny česko-německého přátelství Na Dubovci),” řekl dále Bezděk.

„Velkým překvapením pro mě bylo setkání s rodáky. Na setkání byly přítomny dvě dámy a jeden muž, kteří se v Dívčím Hradě, Sádku nebo Životicích narodili. S velkým zájmem jsem si vyslechl jejich vzpomínky a musel jsem, a to velmi rád, je informovat o tom, jak to nyní v Dívčím Hradě vypadá, co plánujeme v Dívčím hradě uskutečnit. Věřím, že se s nimi ještě potkám, možná i v Dívčím Hradě,”  popsal průběh setkání starosta Dívčího Hradu.

„Na konci setkání jsme spolu s panem dr. Rainerem – Udo Steckem vyjádřili oba dva radost nad dnešním setkáním, kdy potomci německých rodáků potvrdili zájem finančního přispění na představené projekty. Velkou radost mám také nad tím, že je vzájemná shoda, že budeme společně vzpomínat na minulost, ale daleko přednější pro nás všechny je budoucnost, vzájemná českoněmecká spolupráce a českoněmecké přátelství,” přiblížil další spolupráci Jan Bezděk.