MSK | Uplést letos 500 párů ponožek pro babičky a dědečky v domovech seniorů. Takový byl plán Klubu ponožka, nového projektu Spolku Počteníčko. Jde o propojení klubů seniorů, veřejnosti a domovů pro seniory na celé severní Moravě a ve Slezsku, které podporuje Moravskoslezský kraj. A podařilo se. Klub ponožka vstoupil do finále a předává upletené ponožky klientům domovů pro seniory.

Zdr

„V domovech seniorů, a nejen na severní Moravě a ve Slezsku, žije spousta osamělých lidí s omezeným pohybem, kteří ponožky potřebují a potěší je zájem a pozornost ostatních. Na druhé straně je hodně šikovných pletařek, které chtějí být užitečné. Takže senioři pomáhají seniorům zpříjemnit si život. Rád jsem tuto aktivitu podpořil,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil, který dnes (6. 11.) předal první ponožky v Domově Jistoty v Bohumíně.

Kromě ponožek dostali klienti Domova Jistoty další dárek – šitá srdíčka. Jde o iniciativu dvou studentek bohumínského gymnázia, které se zapojily do projektu Hodinový vnuk a Klubu ponožka s vlastním nápadem. Dívky ušily 130 srdíček pro radost klientům všech tří domovů v Bohumíně.

Předávání ponožek v celkem deseti domovech seniorů v Moravskoslezském kraji potrvá do poloviny prosince. Do té doby se velmi pravděpodobně podaří plánovaný počet pěti set párů ponožek překonat.

„Projekt vznikl v Bohumíně, s nápadem přišla předsedkyně tamního Seniorklubu Hana Práglová. V bohumínských domovech seniorů jsem pak ověřil, že o ponožky bude skutečně zájem a navíc, že můžeme zapojit do této aktivity i klienty. Pletení už sice mnozí nezvládnou, ale rádi pomohou třeba se stáčením klubíček. Posílí se tak jejich pocit potřebnosti a užitečnosti. Situace je přitom stejná v domovech seniorů napříč celým krajem. Proto jsme postupně projekt rozšířili do dalších měst a obcí severní Moravy a Slezska. Pletařky pletou dvě velikosti, a to 38 až 39 pro ženy a 42 až 43 pro muže,“ upřesnil předseda Spolku Počteníčko Ivan Sekanina.

Od letošního dubna, kdy projekt vznikl, do začátku listopadu se do Klubu ponožka zapojilo v Moravskoslezském kraji 70 pletařek z osmi měst a obcí. Celkem upletly už 470 párů ponožek pro klienty z deseti domovů seniorů. Nejvíce pletařek je v klubech seniorů v Bohumíně, Havířově a Bruntálu. Výborně si vedou i seniorky z Ostravy či Kopřivnice. „Aktivní jsou i samotné domovy seniorů. Pletařky mají například v Domově Sluníčko v Ostravě, v těch dalších pomáhají se sháněním vlněných klubíček. Havířovský Domov Helios dodal jeden a půl pytle vlněné příze. Do shánění klubíček se zapojily i školy. V Bohumíně například Gymnázium Františka Živného, Masarykova základní škola a Mateřská škola Bohumín Seifertova 601. V Kopřivnici se zapojila ZŠ a MŠ Motýlek,“ dodal Ivan Sekanina.

Klub ponožka chce vytvořit síť klubů a dobrovolníků pro pletení ponožek napříč celým Moravskoslezským krajem a zapojit i další regiony. Aktuálně se do něj připojily kluby a domovy seniorů ze Zlínského kraje a Prahy 8.

Zdroj: MSK