KRNOV | Součástí prvního ročníku festivalu Fajne léto po židovsku, který od pátku 10. do neděle 12. července pořádá Spolek u synagogy, bude také slavnostní položení kamene zmizelých, tzv. Stolpersteinu. „Vždy se jedná o významnou událost, která je spojena s pietním aktem. Tentokrát si připomeneme Adolfa Schulhabera, obchodníka s textilem a člena místní židovské obce,“ říká hospodář spolku Tomáš Sedlák.

Kameny zmizelých jsou součástí evropského projektu Stolpersteine, jehož autorem je německý umělec Gunter Demnig. Upomínají na osudy těch, kdo byli nacisty deportováni, vyhnáni, zavražděni či spáchali sebevraždu. Doslovný překlad slova Stolpersteine je kameny, o které je třeba klopýtnout (zavadit pohledem). V Krnově jich dosud bylo umístěno šestnáct, a to v ulicích Jeremenkova, Mikulášská, Soukenická, a také na náměstí Minoritů a na Hlavním náměstí, kde bude položen i ten zatím poslední, sedmnáctý. „Adolf Schulhaber zde vlastnil rohový dům, v jehož přízemí se dnes nachází restaurace Hermes. V podnikání se mu dařilo, což v roce 1914 umožnilo jeho rodině vybudovat své sídlo přímo naproti radnice,“ vysvětluje Tomáš Sedlák.

Adolf Schulhaber se narodil 20. května 1881 v Krnově, do Terezína byl transportován 28. ledna 1942. V březnu téhož roku byl deportován do Izbice, která byla transportním ghettem, z něhož byly vypravovány transporty do vyhlazovacích táborů. Dodnes není zřejmé, jestli zahynul v některém z nich nebo už v Izbici, Výměrem krajského soudu v Brně byl v roce 1946 prohlášen za mrtvého. Po příchodu nacistů byl Schulhaberův podnik arizován, včetně domu na náměstí, po válce přešel do majetku města.

Pietní akt s položením kamene zmizelých se uskuteční v neděli 12. července v 15.15 hodin. Spolek u synagogy by v ukládání Stolpersteinů rád pokračoval i v budoucnu. „Podaří-li se nám v příštích letech pokračovat v našem festivalu, rádi bychom při každém ročníku položili alespoň jeden kámen,“ přeje si Tomáš Sedlák a na závěr dodává: „Zakladatel této tradice pan Gunter Demnig už se osazování kamenů osobně neúčastní, je však vždy nutné od něj získat souhlas, což jsme také ve spolupráci s krnovskou radnicí učinili. Technické služby nám pak pomáhají s položením kamene.“

Zdroj: MěÚ Krnov

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.