ČR | Poslanci dnes v prvním čtení projednali návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na takzvané náhradní výživné. Tento zákon by měl ulehčit životní situaci samoživitelkám a samoživitelům, kterým jejich partner či partnerka nepřispívá na dítě.

Foto: ilustrační Pixabay

Díky tomuto návrhu zákona nezůstanou bez peněz, protože v případě neúspěšného vymáhání dlužného výživného nastoupí stát. Prostřednictvím Úřadu práce ČR tak budou moci samoživitelky a samoživitelé, kteří dítě vychovávají, požádat o náhradní výživné ve výši, v jaké ho stanovil druhému rodiči soud. Maximální částka bude však zastropovaná na 3 000 Kč.

„Děti nemohou trpět za nezodpovědnost jednoho ze svých rodičů. A my nemůžeme nečinně přihlížet. Je nejvyšší čas začít realizovat pomoc, o které se v Česku 15 let pouze diskutovalo. Efektivní a fungující pomoc státu v případě neplacení výživného je navíc jedním ze závazků vlády, které má ve svém programovém prohlášení. To už je víc než dost argumentů pro to, abych zavedení náhradního výživného prosadila. A já pevně věřím, že se mi to povede,“ řekla ministryně Jana Maláčová.

Důležité je řešit vzniklou situaci aktivně

Nárok na náhradní výživné budou mít samoživitelky a samoživitelé, kteří svou situaci aktivně řeší. To znamená, že využili všech zákonných možností a kvůli dlužnému výživnému podali návrh na exekuci či běží soudní výkon rozhodnutí Pokud si rodiče nebudou vědět rady s podáním návrhu na exekuci, na kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR budou k dispozici vzorové formuláře a s jejich vyplněním bude možné pomoci hned na místě.

Rozhodnutí nejpozději do 30 dnů

S uplatněním žádosti na náhradní výživné se rodič obrátí právě na Úřad práce ČR. Každý případ bude úřadem posuzován individuálně a rozhodnutí o přiznání či nepřiznání nároku musí být vydáno nejpozději do 30 dnů od podání všech potřebných formulářů.

Náhradní výživné až na dva roky

Neplnění vyživovací povinnosti ze strany druhého rodiče bude samoživitelka či samoživitel Úřadu práce ČR dokládat každé 4 měsíce. Na základě toho bude možné pobírat náhradní výživné až 24 měsíců. Částku vyplacenou pečujícímu rodiči bude poté po dlužníkovi vymáhat ÚP ČR skrze své krajské pobočky.

Výživné ve výši stanovené soudem. Maximálně ale 3 000 Kč

Po přiznání nároku bude samoživitelům a samoživitelkám vypláceno náhradní výživné ve stejné výši, jaká byla druhému rodiči stanovena soudem. Maximálně se bude jednat o částku 3 000 Kč, na kterou bylo náhradní výživné zastropováno. V případě, že druhý z rodičů platí výživné jen částečně, soudem stanovená částka bude rodiči vychovávajícímu dítě doplacena státem.

Zdroj: MPSV