ČR | Vláda schválila na mimořádném jednání ve čtvrtek 30. dubna prodloužení nouzového stavu do 17. května. Ministři odsouhlasili také přesná pravidla pro další fázi rozvolňování mimořádných opatření od 11. května, návrh pomoci kulturním zařízením a umělcům.

Foto: Vláda ČR

Umělci budou moci znovu vystupovat bez použití roušek, budou ale muset dodržovat další hygienická opatření. Musí například mít negativní testy na covid-19.

„V galeriích nebo divadlech bude moci být současně maximálně 100 osob. Nejvýše půjde o jednoho člověka na 10 metrů čtverečních. V divadle budou diváci sedět v rozestupech ob jednu řadu. Mezi lidmi bude vždy minimálně jedno volné sedadlo, pokud se nebude jednat o členy jedné domácnosti. V kinech a divadlech nebude možné prodávat potraviny ani nápoje, “řekl Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví.

„Na zahrádkách restaurací budou lidé bez omezení sedět u jednoho stolu. Od dalších stolů bude muset být odstup 1,5 metru. Ten má být zachován i od lidí na ulici. Zákazníkům budou otevřeny toalety. Stoly se budou desinfikovat po každé skupině. Na zahrádkách bude obsluha. Zákazník nebude povinnost mít roušku při konzumaci u svého stolu, sdělil ministr průmyslu Karel Havlíček.

Děti v mateřských školách by měly co nejvíce času trávit venku. Nebudou už muset nosit roušky. To samé platí i pro dětské skupiny. Informace školy dostanou v pondělí v manuálu