KRNOV | Už tři týdny jsou z nařízení vlády kvůli epidemii koronaviru uzavřeny všechny školy v Krnově, kromě mateřských. Výjimku tvoří základní školy v Žižkově ulici a na Janáčkově náměstí, do nichž docházejí děti zdravotníků, policistů, pracovníků v sociálních službách a dalších vybraných profesí.

Foto: ilustrační – Pixabay

„Přihlášených dětí máme kolem čtyřiceti, denně jich pak do školy chodí mezi třiceti až pětatřiceti. Jsou rozdělené do několika skupinek podle ročníků, pracují s nimi asistentky a celou výuku vede speciální pedagog,“ uvádí ředitelka základní školy v Žižkově ulici Monika Ondrová. O něco menší počet žáků, kolem pětadvaceti, usedá každý všední den do lavic ve škole na Janáčkově ulici. „První děti jsou ve škole už v šest hodin ráno. Do osmi hodin se věnují herním činnostem, následně do dvanácti hodin probíhá výuka. Žáci jsou ve třídách podle ročníků a tam, kde je jich v ročníku více, je ještě rozdělíme. Teď máme pět skupinek, kterým se věnují asistentky a asistenti, vychovatelky i dobrovolníci z řad studentů, kteří se přihlásili a pomáhají nám, aby děti mohly pracovat v co nejmenším počtu,“ říká ředitel školy Karel Handlíř

Oba pedagogové se shodují, že zkoordinovat výuku žáků, byť stejně starých, ale z různých škol a tedy i s odlišným rozvrhem hodin, není jednoduché a vyžaduje od dětí velkou míru samostatnosti a ochoty se učit. „To platí především pro třeťáky až páťáky, kteří už pracují sami, jen s dopomocí učitele. Prvňáci a druháci potřebují intenzivní pomoc,“ upřesňuje Karel Handlíř a Monika Ondrová dodává: „Děláme ale vše pro to, aby děti měly všechno za dopoledne hotové a rodiče se nimi po práci už nemuseli učit.“

Kromě učení je pro žáky ve školách přichystán také volnočasový program, a to jak před výukou, tak po skončení dopoledního studia. Některé děti dokonce trávily ve škole i podzimní prázdniny, během nichž v rámci oddechových aktivit absolvovaly například výlet do přírody nebo se věnovaly vaření a přípravám dobrot ve školních kuchyňkách. „Snažíme se, aby škola i volnočasovky děti bavily, protože pak k nám chodí rády. Potěší také, když naši snahu ocení i rodiče. Zrovna nedávno přišel mail s poděkováním od jedné maminky, která má velmi náročné zaměstnání a proto je moc ráda, když ví, že její dítě je v dobrých rukou a ona může být v práci v klidu. Takové uznání nás vždy potěší,“  uzavřela Monika Ondrová.

Škol vyčleněných pro děti rodičů vybraných profesí je v celém Moravskoslezském kraji kolem čtyřiceti. Pobyt ve škole je určen pro děti do 10 let a je zdarma, stejně jako zajištěná strava. V Krnově se děti stravují v zařízeních školního stravování na náměstí Hrdinů a v Albrechtické ulici.

Zdroj: MěÚ Krnov

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.