JESENÍKY, REJVÍZ | Podvečerní pátrací akci po polském seniorovi, který se ztratil ve čtvrtek 7. září 2017 při hledání hub v oblasti osady Rejvíz, mají za sebou členové Horské služby (HS) Jeseníky spolu s policisty a hasiči.

Foto: Horská služba Jeseníky

Muž se vypravil se synem na houby do ČR včera dopoledne s tím, že odpoledne dorazí k zaparkovanému automobilu. „Když nepřišel, syn zalarmoval Policii ČR a ti nás požádali vzápětí o spolupráci. Ihned jsme tedy svolali naše záchranáře a vyrazili jsme propátrat všechny možné horské cesty v udané lokalitě,“ uvedl k zahájení akce Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. Do pátrání se zapojilo deset členů HS na třech terénních čtyřkolkách a v pěti automobilech.

Zároveň se záchranáři vyrazili do terénu i dobrovolní a profesionální členové Hasičského sboru. „Než se setmělo, podařilo se nám prohledat skutečně velký prostor, kde by se senior mohl pohybovat, ale zatím bezvýsledně. Policisté se proto rozhodli, že do pátrání zapojí i vrtulník s termovizí,“ doplnil náčelník Klimeš. Kolem osmé hodiny večer ale hlídka Policie ČR našla vyčerpaného houbaře na hranicích s Polskem. Ten podle všeho směřoval místo k automobilu rovnou domů.

„Problém byl v tom, že muž neměl u sebe mobilní telefon. Kdyby ho měl, mohl zavolat nebo jsme ho snad i mohli podle něj lokalizovat. Proto vždy radíme turistům a houbařům, aby na telefon nezapomínali a měli ho nejlépe i s uloženým číslem Horské služby 1210,“ komentoval pátrání Michal Klimeš. Upozornil také, že vzhledem k náročnému a neprostupnému horskému terénu by se houbaři rozhodně neměli vydávat do lesa sami či se příliš vzdalovat od ostatních.