KRNOV | V obecních a městských knihovnách na Krnovsku a Prudnicku, ale i v muzeích, archivech nebo v příručních knihovnách historiků se objevily tři nové dvojjazyčné tituly regionální literatury. Věnují se především historii naší oblasti.
Město Krnov vydalo monografii historika a archiváře Jakuba Mamuly Městská privilegia s podtitulem Kapitoly z dějin města Krnova. „Jde o dosud nepublikovaný překlad takzvané Konfirmační knihy města Krnova, ve které císařovna Marie Terezie roku 1747 potvrzuje městu Krnovu starší privilegia. Jelikož se jedná o první ucelený překlad této historické knihy ze staré němčiny do češtiny, věřím, že významným způsobem přispěje k rozšíření poznatků o historickém vývoji Krnova a k zpřístupnění tohoto významného archivního pramene nejen českým a polským badatelům a historikům, ale zejména široké veřejnosti,“ uvádí Rostislav Balner z odboru strategického rozvoje.
Proměnu měst a obcí našeho regionu zachycuje fotografická publikace „Mikroregion Krnovsko v proudu času“ vydaná Mikroregionem Krnovsko a okres Prudnik do projektu přispěl publikací „Niecodziennik – Prudnik méně známý“. Jeho autor, Marcin Husak, jeden z nejlepších odborníků na historii Prudniku, průvodce, autor mnoha článků a přednášek o dějinách města, pracovník prudnického muzea, v ní čtenáře provází Prudnikem takovým, jakým býval ve 20. letech minulého století.
Součástí projektu bylo také uspořádání květnové konference v Krnově, která byla určena odborníkům z českých a polských muzeí, archivů, ale také Národního památkového ústavu a dalším milovníkům historie. Kromě prezentace nových publikací se experti věnovali také dalším tématům, například archeologickým nálezům v oblasti Krnova, přijímání k měšťanskému právu, výsledkům archeologického výzkumu na místě bývalé barevny Soukenické společnosti v Krnově nebo historii Vokovy věže v Prudniku.
Zdroj: MěÚ Krnov